Kyselina hyalurónová pre hladký pohyb a pružnú pokožku

Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch a viacerých kostí, ktoré umožňuje pohyb určitej časti nášho tela. Z anatomického hľadiska sa skladá z troch častí – kĺbovej chrupky, kĺbového puzdra a kĺbových väzov. Zamerajme sa na kĺbové puzdro, ktorého dôležitou prirodzenou súčasťou je špeciálna synoviálna tekutina. Táto tekutina obsahuje pre nás významnú zložku – kyselinu hyalurónovú.

Význam kyseliny hyalurónovej

Kyselinu hyalurónovú objavili v roku 1934 Dr. K. Meyer a jeho asistent J. Palmer. Túto kyselinu poznáme pod viacerými názvami – kyselina HA, hyaluron alebo ako jej soli – hyaluronan sodný, hyaluronát sodný.

Z chemického hľadiska ide o polysacharid, čiže makromolekulu zloženú z jednoduchých sacharidov, ktoré sú navzájom pospájané chemickými väzbami. Známe je aj to, že obsahuje vo svojej štruktúre glukozamín a štrukturálne je podobná chondroitín sulfátu, čo sú dôležité výživné zložky kĺbovej chrupky. Práve vysoká koncentrácia kyseliny HA v kĺbovej tekutine je jednou z podmienok správnej funkcie všetkých kĺbov.


Jej výbornou vlastnosťou je, že už aj pri nízkej koncentrácii je schopná viazať molekuly vody, a tým vytvárať viskózny gél, ktorý odoláva vnútornému tlaku. Týmto spôsobom znižuje trenie kĺbových plôch, a tak znižuje aj ich opotrebovanie. Kyselina HA tvorí na povrchu chrupky veľmi tenkú vrstvu, pričom molekulu kyseliny si môžeme predstaviť ako reťazec, ktorý je v pokoji stočený do klbka. Pri náraze, napríklad pri doskoku, sa „nerozpletie“ – má teda pri nárazoch tlmiaci efekt. Naopak, pri chôdzi, čo je pomalší pohyb, sa „rozpletie“ a spôsobuje potrebnú klzkosť kĺbovej plochy.

Okrem toho kyselina hyalurónová zabezpečuje výživu bezcievnych kĺbových chrupiek, zvyšuje a udržuje ich pružnosť, zabezpečuje dostatočnú hydratáciu tkanív, v ktorých je obsiahnutá. Jednoducho povedané, plní funkciu „maziva“ kĺbov.

Nedostatok kyseliny hyalurónovej v organizme

Produkcia kyseliny HA s vekom výrazne klesá, vo veku 40 rokov takmer o polovicu, čo postupne vedie k vzniku známej osteoartrózy. Osteoartróza (OA) patrí medzi najčastejšie choroby pohybovej sústavy. Ide o chronické nezápalové degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré postihuje častejšie ženy ako mužov. K úbytku kyseliny hyalurónovej navyše prispieva fajčenie, genetika či nedostatok horčíka a zinku.

Ciele súčasnej terapie OA sú zníženie bolesti postihnutého kĺbu/kĺbov, zvýšenie pohyblivosti a stability kĺbu, obmedzenie ďalšieho poškodenia kĺbu, a teda zlepšenie kvality života pacienta. Okrem liekov, ktoré sú dostupné len na lekársky predpis, môže lekár alebo lekárnik odporučiť aj široké spektrum voľnopredajných prípravkov dostupných v každej lekárni. V liečbe sa používajú symptomatické lieky s analgetickým účinkom a doplnky nutričného charakteru – prípravky kĺbovej výživy. Jednou zo základných zložiek kĺbovej výživy je kyselina hyalurónová, často aj v kombinácii s ďalšími látkami ako sú glukozamín či chondroitín sulfát. Hyaluronan možno aplikovať vpichnutím do kĺbovej štrbiny alebo v tabletovej forme.

Hlavné pozitívum výživových prípravkov je veľmi zriedkavý výskyt vedľajších účinkov. Môžu sa brať preventívne, ale tiež dokážu spomaliť a zlepšiť priebeh ochorenia. Treba však upozorniť na to, že prípravky neúčinkujú okamžite, ale ich pôsobenie sa prejaví približne po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Kyselinu HA lekár predpisuje najmä na podporu ochrany kĺbov pri degeneratívnych kĺbových ochoreniach. Užíva sa per os (ústami) v samostatnom alebo ako súčasť kombinovaného výrobku, odporúčané dávkovanie je 10mg/deň.

Okrem doplnkov výživy je možné doplniť kyselinu hyalurónovú do organizmu aj prostredníctvom prírodných zdrojov, akými sú mäso (hydinové a hovädzie mäso, ryby), vajcia, kožky zvierat, sója. Na podporu jej produkcie v tele je dôležitý tiež dostatočný príjem potravín s obsahom magnézia, zinku a vitamínu A.

Vplyv hyaluronanu na oči, ďasná či pokožku

Kyselina HA je významnou súčasťou ľudského tela, vyskytujúca sa okrem kĺbov napríklad aj v oku či koži. Vďaka protizápalovému účinku sa využíva napríklad v stomatológii ako podpora hojenia, prevencia či liečba zápalu ďasien, alebo tiež pri paradontóze a pod. Vysoké koncentrácie hyaluronanu sa nachádzajú tiež v oku, očnej tekutine. Kyselina HA sa vyznačuje vysokou priľnavosťou k rohovke, čo ju predurčuje k využitiu v liečbe syndrómu suchého oka ako náhrady sĺz (tzv. umelé slzy).

Netreba zabúdať ani na fakt, že kyselina hyalurónová patrí k základným stavebným prvkom kože. Vďaka tomu, že viaže na seba vodu, v mladosti udržuje pleť hladkú, pružnú, plnú, vypnutú. Avšak so stúpajúcim vekom v tele ubúda, čo vedie k tvorbe vrások a postupnej strate elasticity pokožky. Široké uplatnenie má kyselina HA v dermatologickom priemysle – je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov vo forme gélov, krémov, sér, ampuliek a tiež výživových doplnkov. Užívanie kyseliny hyalurónovej vo forme tabliet vedie k podpore jej prirodzenej produkcie, a tým sa stáva, samozrejme, cestou k mladšie vyzerajúcej pleti.

Ako možno vidieť, kyselina hyalurónová stojí za mnohými procesmi v našom tele. Jej nedostatok sa tak môže prejavovať rozličnými spôsobmi – od bolesti kĺbov až po nevábne vyzerajúcu pokožku. Je preto dôležité myslieť na jej dopĺňanie do tela, či už vhodnými potravinami, alebo výživovými doplnkami. Ideálne ešte skôr, ako začneme badať prvé príznaky jej úbytku v našom organizme.

Zdroj titul. obr.: www.pixabay.com

Hyalfit


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať