Ako funguje fixovanie kĺbov

Milujete šport. Radi si chodíte zabehať, zahrať tenis, hokej, volejbal, alebo do posilňovne. Nech ste športovec vrcholový, výkonnostný, alebo rekreačný, v každej kategórii je prítomné riziko poranenia kĺbov.

Každý kĺb má presnú funkciu, ktorá vychádza z jeho anatómie. V prípade zranenia – natiahnutie, podvrtnutie, alebo narazenie môže dôjsť k porušeniu jednej, alebo viacerých kĺbových štruktúr – kosti, svaly, šľachy. Tým sa zmení jeho funkčnosť. Pre urýchlenie liečby a následnú podporu správnej funkcie kĺbu sa využívajú rôzne fixačné pomôcky a metódy.

Ortézy a bandáže

Ortézy a bandáže sú zdravotnícke pomôcky na fixovanie kĺbov, ktoré môžu v prípade zranenia alebo ochorenia opornej a pohybovej sústavy, podporiť liečbu. Hlavnou úlohou ortéz a bandáží je chrániť a stabilizovať pohybový aparát s cieľom zvýšiť pohyblivosť používateľa. Ortézy a bandáže môžu slúžiť na stabilizáciu, znehybnenie, uvoľnenie, či fyziologicky správne vedenie tela, alebo končatín. Umožňujú predchádzať, vyrovnávať, či korigovať neprávne držanie alebo zaťažovanie tela. Pomáhajú zachovávať funkčnosť, pôsobiť preventívne proti bolesti alebo ju zmierňovať.

Hyalfit

Dostupnosť bandáží je pomerne veľká. Stačí zájsť do obchodu so športovými potrebami alebo do lekárne. Kvalifikovaní pracovníci poradia pri správnom výbere tvaru, materiálu a veľkosti. Ak sú však bežne dostupné produkty nevyhovujúce, je možné nechať si zhotoviť bandáž alebo ortézu priamo na mieru v ortopedickej protetike.

Tapeovanie

Tapeovanie už v súčasnosti nie je výsadou iba vrcholových športovcov, ale dostáva sa do povedomia širokej verejnosti. Výraz tapeovanie je odvodený od anglického slova „tape“, čo okrem iného znamená „zalepiť“. Metóda je založená na používaní rôznych druhov tapeovacích pások. Podľa druhu pások a použitia rozlišujeme fixačné tapeovanie a kineziotapeing.

Fixačné (pevné) tapeovanie

Používa sa k fixácii, alebo k spevneniu kĺbových štruktúr a svalov. Pri tomto druhu tapeingu používame fixačnú bielu pásku v rôznych šírkach. Pásku aplikujeme na holú, suchú pokožku, alebo použijeme tzv. podtaepy. To sú špeciálne molitanové materiály, ktorých hlavnou funkciou je zabránenie priamemu styku tapu s pokožkou, s cieľom vyhnúť sa možnému podráždeniu pokožky. Pásku prikladáme na pokožku voľne. Treba sa vyvarovať aplikácii tapu priamo z kotúča, inak môže prísť k škrteniu postihnutého miesta a zníženiu, alebo zastaveniu prietoku krvi. Fixačný tapeing sa zvyčajne využíva na spevnenie malých kĺbov počas pohybovej aktivity.

Kineziotapeing

História kineziotapeingu siaha do 70. – 80. rokov dvadsiateho storočia. Za otca tejto metódy považujeme japonského fyzioterapeuta menom Kenzo Kase. Ten vyvinul špeciálnu pásku, ktorá je flexibilná, vodeodolná, hypoalergénna a umožňuje voľný pohyb bez obmedzenia pohybu kĺbu na rozdiel od tradičného bieleho tapu. Používa sa na zníženie bolesti a opuchu, urýchlenie procesu rehabilitácie, na podporu svalov a kĺbov počas fyzickej aktivity (neobmedzuje hybnosť kĺbov).

Kineziotapeing sa najčastejšie využíva pri bolestiach a poraneniach kolien, ramien, chrbta, krku, členkov a veľmi častého zranenia, ktorým je tenisový lakeť.

Pri rôznych športoch je vhodné použiť rôzne spôsoby fixácie kĺbov. Pomáhajú aj pri menej vážnych zraneniach. Vždy je však dôležité tieto pomôcky konzultovať s ortopédom alebo profesionálnym trénerom.
 

Ilustračný obrázok: k-taping.caPáčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať