Artróza bedrového kĺbu je degeneratívne nezápalové ochorenie kĺbu. Postupne dochádza k patologickým zmenám a stenčeniu chrupavky. Artróza môže spôsobovať bolesť, poruchu stability i pohyblivosti kĺbu.
Artróza je vo všeobecnosti veľmi častým degeneratívnym ochorením kĺbu. Koxartróza je jedna z najčastejších artróz v tele a súčasne je najčastejším druhom ochorenia bedrového kĺbu. Priebeh artrózy je vo väčšine prípadov pozvoľný a pomaly postupujúci. Hlavným príznakom je lokálna bolesť. Prvé príznaky, príčiny vzniku, diagnostika, liečba a mnoho iného sa dočítate v článku.
Artróza bedrového kĺbu
Osteoartróza je degeneratívne ochorenie kĺbu, kedy dochádza k narušeniu rovnováhy medzi tvorbou a degradáciou zložiek kĺbovej chrupavky. Dochádza k zníženiu tvorby synoviálnej tekutiny, ktorá vyživuje kĺb. Postupne sa narúšajú okolité štruktúry, zužuje sa kĺbová štrbina (priestor medzi dvoma kosťami), stenčuje sa chrupavka a vznikajú osteofyty – kostné výrastky.
Artróza je nezápalový proces, ktorý postupne vedie k deštrukcii štruktúr chrupavky. Je odborne nazývaná aj ako osteoartróza či osteoartritída.
Pri Koxartróze sa jedná o artrózu nosného bedrového kĺbu, a teda spojenie kosti panvy a stehennej kosti.
Koxartóza je jednou z najčastejších artróz v ľudskom tele. So stúpajúcim vekom výskyt koxartózy narastá. U jedincov starších ako 70 rokov je týmto kĺbovým degeneratívnym ochorením postihnutých približne 80%.
Priebeh artrózy je vo všeobecnosti je pozvoľný s pomalým nástupom. Zriedkavo môže mať i rýchly charakter.
Stav artrózy sa podľa štrukturálnych zmien na röntgen snímku delí na 4 klasifikačné štádia (stupne progresie artrózy):
- Stupeň: Z počiatku dochádza k zúženiu kĺbovej štrbiny a stenčeniu kĺbovej chrupavky.
- Stupeň: Zúženie kĺbovej štrbiny je výraznejšie viditeľné vrátane tvorby osteofytov – kostných výrastkov. Viditeľné sú patologické zmeny v štruktúre chrupavky.
- Stupeň: Je prítomné výrazné zúženie kĺbovej štrbiny a tvorba väčších osteofytov. Prítomné bývajú počiatočné deformity kĺbu.
- Stupeň: Vo vysokom štádiu artrózy dochádza k vymiznutiu kĺbovej štrbiny. Prítomné sú osteofyty a pokročilé deformity kĺbu. Možná je i ankylóza, tkzvn. úplný zánik kĺbu.
Príčiny a faktory vzniku koxartrózy
Artróza bedrového kĺbu je podľa etiológie delená na primárnu a sekundárnu.
- Primárna koxartóza vzniká ako samostatné ochorenie bez zjavnej príčiny. Úlohu pri vzniku má genetický faktor, predispozície, vek, životospráva a najmä záťaž na daný kĺb (opotrebovanie).
- Sekundárna koxartóza vzniká dôsledkom iného ochorenia alebo poškodenia, akým je napríklad vrodená dysplázia bedrového kĺbu, nadmerná hypermobilita či zápalové metabolické ochorenia pohybového systému (príkladom je Morbus Bechterev).
Faktory ovplyvňujúce vznik koxartrózy:
- Dlhodobé preťažovanie kĺbu (opotrebovanie)
- Nadmerná záťaž kĺbu
- Profesionálny šport
- Vyšší vek
- Ženské pohlavie
- Nadváha a obezita
- Kĺbové úrazy a zlomeniny
- Zápaly kĺbu
- Vadné pohybové návyky a stereotypy
- Porucha inervácie kĺbu
- Dislokácia kĺbu (nesprávna poloha)
- Genetická predispozícia
- Vrodené vady
Ako sa koxartróza prejavuje?
Prvé štádia
Prvotné štádium koxartrózy prichádza vo väčšine prípadov plíživo. Objaviť sa môže slabá tupá bolesť v postihnutom kĺbe. Bolesť vzniká najmä pri fyzickej záťaži a pohybe.
Je možné pociťovať pocit suchosti a trenia vo vnútri kĺbu. Bežná je stuhnutosť a pocit obmedzenia pohyblivosti v krajných polohách.
Pokročilé štádia
V ďalšom štádiu koxartrózy býva bolesť prítomná i pri menšej námahe, dlhšom státí alebo sedení. V pokročilejších štádiách artrózy je bežná i kľudová a nočná bolesť.
Často je popisovaná i vystreľujúca bolesť do slabín alebo kolenného kĺbu. Typ a intenzita bolesti sa mení v závislosti od polohy, pohybu, zmeny tlaku a počasia. Jedinec začína vynechávať postihnutý kĺb pri fyzickej aktivite.
Vo vyšších štádiách dochádza k výraznému obmedzeniu hybnosti kĺbu a k ohrozeniu samotnej funkcie kĺbu.
Možné príznaky a prejavy koxartrózy:
- Tupá lokálna bolesť v bedrovom kĺbe
- Svalová bolesť v okolí kĺbu
- Vyžarovanie bolesti do blízkych oblastí
- Svalová nerovnováha oblasti panvy
- Bolesť kĺbu pri zvýšenej fyzickej námahe
- Obmedzenie pohybu v kĺbe
- Zhoršená mobilita a stabilita kĺbu
- Pocit trenia vo vnútri kĺbu
- Zhoršenie bolesti pri zmene tlaku a počasia
- Kľudová nočná bolesť
Diagnostika artrózy
Lekár odoberie pacientovi komplexnú anamnézu a posúdi popisované príznaky. Vo väčšine prípadov je pacient preposlaný na ortopédiu, prípadne k rehabilitačnému doktorovi.
Ortopéd vyšetrí palpačne stabilitu a pohyblivosť postihnutého kĺbu v rôznych hraničných polohách.
Potvrdenie artrózy prebieha pomocou vyhodnotenia RTG snímky. Röntgen preukazuje defekty kostí a kĺbovej chrupavky. Prípadne je indikované iné zobrazovacie vyšetrenie, ako je MRI (magnetická rezonancia), ktorá ukáže i poškodenie okolitých mäkkých štruktúr kĺbu.
Na základe príznakov pacienta, bolestivosti, veku a najmä potvrdeného stupňa artrózy je stanovený presný liečebný plán.
Možnosti liečby
Liečba závisí od diagnostikovaného stupňa artrózy a klinických príznakov pacienta. Liečbu koxartrózy tak možno rozdeliť na:
- Konzervatívna liečba
- Farmakologická liečba
- Operačná liečba
Konzervatívna liečba
Primárnym cieľom konzervatívnej liečby je oddialenie či vyhnutie sa operácii a spomalenie progresie ochorenia.
V prípade počiatočných štádií artróz je možné indikovať rehabilitačnú liečbu. Tá spočíva v pohybovej terapii, fyzioterapii a fyzikálnej terapii.
Eliminácia svalových dysbalancií má pozitívny vplyv na uvoľnenie od bolesti, zlepšuje mobilitu i stabilitu kĺbu. Pod dohľadom fyzioterapeuta sa uvoľňujú preťažené a skrátené štruktúry, a naopak posilňujú sa tie oslabené.
Je využívaná fyzikálna liečba vo forme ultrazvuku, laseroterapie či magnetoterapie a iných procedúr pre uvoľnenie od bolesti a podporu lokálneho metabolizmu.
Rehabilitácia je prítomná v predoperačnej i rannej a neskoršej pooperačnej fáze.
Farmakologická liečba
Cieľom farmakologickej liečby je zníženie bolesti, stuhnutosti a spomalenie progresie artrotických zmien.
Vyžívajú sa analgetiká na zmiernenie bolesti či myorelaxanciá na uvoľnenie stiahnutého svalstva. Indikované môžu byť nesteroidné antiflogistiká či kortikoidy, a to v prípade zápalu kĺbu. Analgetická liečba však nie je dlhodobá.
V rámci podpory zdravia kĺbov je doporučená suplementácia chondroprotektív vo forme výživových doplnkov.
Často sú ortopédom indikované lokálne injekcie do kĺbu s obsahom kyseliny hyalúronovej, ktoré vyživujú chrupavku a spomaľujú progresiu artrózy.
Operačná liečba
Operačná liečba sa uplatňuje po aplikácii farmakologickej i rehabilitačnej liečby bez želaného efektu. Taktiež pri akútnych a vysokých formách artrózy.
Artroskopia je operácia, ktorou sa odstraňujú nerovnosti chrupavky. Implantácia endoprotézy je výmena bedrového kĺbu za umelý. Životnosť náhrad bedrových kĺbov je približne 15 až 20 rokov.
Existujú dva typy náhrad, a to čiastočná a úplná náhrada kĺbu. Pri čiastočnej endoprotéze dochádza k výmene iba poškodenej časti kĺbu. Pri úplnej výmene sú nahradené obe časti kĺbových plôch.
Aká je prevencia koxartrózy?
Prevencia koxartrózy nie je plne možná, nakoľko jej vznik môže byť podmienený geneticky, stúpajúcim vekom či iným ochorením organizmu.
Prevencia je možná najmä vo forme životosprávy a zdravého spôsobu života. Z hľadiska zaťaženia kĺbu nie je vhodný profesionálny šport, nadmerná fyzická záťaž a teda opotrebovávanie kĺbu.
Primeraná pravidelná telesná aktivita je však pre zdravý pohybový aparát významná. Vhodný pohyb, správne držanie tela a eliminácia svalových nerovnováh. V prípade začínajúcich problémov pohybovým aparátom je vhodné obrátiť sa na fyzioterapeuta.
Potrebná je zdravá regulácia telesnej hmotnosti, nakoľko nadváha vytvára zvýšený tlak a záťaž na kĺby.
Dôležitý je dostatočný príjem živín pre zdravie kostí a kĺbov pomocou plnohodnotnej vyváženej stravy. Potrebný je dostatok bielkovín, vitamínu C a D, horčíka či zinku.
Použité zdroje
- Solen – Farmakologická liečba osteoartrózy. Boris Šteňo, Juraj Šeliga
- Medical News Today – What to know about osteoarthritis. Carteron, M.D., FACR
- KOLÁŘ, Pavel. Rehabilitace v klinické praxi. Druhé vydání. Praha: Galén, [2020]. ISBN 978-80-7492-500-9