Čo je to kĺb? Z čoho sa skladá?

Desiatky kĺbov v ľudskom tele zabezpečujú plynulý pohyb pri všetkých činnostiach. Je úplne jedno, či hráte tenis, narábate s kladivom alebo varechou, chodíte či bežíte. Bez kĺbov by ste tieto pohyby nemohli robiť.

Čo je to vlastne kĺb?

Definícia hovorí, že kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí.  Ako vidno, aj samotné vymedzenie pojmu kĺb v sebe zahŕňa jeho hlavnú funkciu – pohyb. Kĺb vytvára kĺbová hlavica a kĺbová jamka, ich plochy sú pokryté chrupavkou a pre lepšie kĺzanie vylučujú kĺbový maz. Vďaka kĺbom je možný pohyb kostí okolo jednej alebo viacerých osí.

Mechaniku pohybu ľudského tela vytvára niekoľko kĺbov naraz. Skúste si predstaviť, koľko kĺbov zapájate do činnosti pri umývaní zubov. Alebo pri vstávaní zo stoličky.

Spolu s kostrou a svalmi tvoria kĺby komplexný systém, vďaka ktorému sa hýbeme.

Z čoho sa kĺb skladá?

Kĺbne puzdro uzatvára kĺb a ohraničuje jeho pohyb.

Spája kosti po obvode ich styčných plôch. Kĺbne puzdro poskytuje kĺbu ochranu a zároveň aj dostatočný priestor pre pohyb. Je zložené z dvoch vrstiev:

  • fibrózna vrstva – je to vonkajšia väzivová vrstva, ktorá je zložená najmä z kolagénových vlákien. Jej úloha je stabilizácia a spevnenie kĺbu.
  • synoviálna vrstva – alebo tzv. membrána je vnútorná vrstva puzdra zložená z riedkeho väziva, ktoré je pokryté synoviálnymi bunkami. Má výbornú regeneračnú schopnosť. Jej úlohou je zásobovanie kĺbu väzkou tekutinou (synoviou) pre výživu chrupavky a zníženie trenia pri pohybe kĺbu. Zároveň udržiava pružnosť chrupavky a tlmí nárazy. Hlavnou zložkou synoviálnej tekutiny je kyselina hyalurónová.

 

Kĺbne väzy chránia kĺb proti poškodeniu hoci aj pri prudkom pohybe

Slúžia na ochranu pred nevhodnými alebo prudkými pohybmi kĺbov, ktoré by viedli k poškodeniu. Zosilňujú kĺbové puzdrá – ako väzy, úpony alebo začiatky svalov upnuté do fibróznej vrstvy puzdra.

Kĺbna chrupavka pokrýva trecie plochy kĺbu

Pokrýva dotykové plochy kĺbov a presne kopíruje konce kostí. Je pružná, nie je rovnomerne silná. Hrúbka chrupavky závisí od zaťaženia kĺbu – pri veľkých kĺboch môže mať až 6 mm.

V mladosti je chrupavka jemná a hladká. Postupom času vysychá, deformuje sa a odlučuje.

Tkanivo chrupavky je zložené z chrupavkovitých buniek, medzibunkovej hmoty a elastických a kolagénových vlákien.

 

InfografiukaHyalfitKLB

Rôzne kĺby, rôzne pohyby

Viac ako 200 kĺbov v ľudskom tele dokáže svojimi kombináciami vykonávať neuveriteľné množstvo pohybov. Avšak jednotlivé kĺby sú “naprogramované” len na určitý druh pohybu, napríklad ohnutie a vystretie, pritiahnutie a odtiahnutie, či otáčanie a krúženie.

Pohyb je determinovaný veľkosťou a tvarom kĺbu, kĺbovým puzdrom, svalmi v okolí kĺbu, ale aj pohlavím a vekom. Vedeli ste, že ženy majú väčší rozsah pohyblivosti ako muži? Určite ste si niekedy všimli, aké ohybné sú deti. Čím je človek starší, tým sa zmenšuje jeho pohyblivosť, pretože elasticita väziva sa znižuje.

Zjednodušene by sme mohli povedať, že čím viac smerov a pohybu kĺb umožňuje, tým je slabší a zraniteľnejší. Napríklad koleno je veľmi silné, ale má obmedzený pohyb. Opačným príkladom je veľmi ohybné rameno, ktoré sa oveľa ľahšie vykĺbi alebo vyvrtne.

Ako môžeme vidieť, kĺby ľudského tela sú ako kolieska hodín, ktoré do seba zapadajú. Ak sa poškodí jedna časť, ohrozený je celý systém. Preto netreba podceňovať prevenciu poškodenia kĺbov aktivitou a športom, ale aj relaxom či správnymi výživovými doplnkami.

Ilustračný obrázok: shutterstock.com
Hyalfit


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať