Príznaky ochorenia? Neodkladajte návštevu lekára

Každý človek bolesť vníma inak. Pre všetkých z nás to však znamená to isté – telo vysiela varovný signál a žiada o nápravu tohto stavu. Bolesť je reakciou organizmu na škodlivý, nebezpečný alebo aj život ohrozujúci podnet. Preto ju netreba v žiadnom prípade podceňovať.

Zdravá životospráva a pravidelný šport nie sú zárukou života bez bolesti

Vaša hmotnosť je ideálna. Rád si zacvičíte v posilňovni. Pracujete v kancelárii a pomáhate manželke s deťmi a domácnosťou. Dodržujete zásady zdravej životosprávy. Aj napriek tomu, že sa extrémne nenamáhate a nepreťažujete partie tela, trápia vás bolesti kolien a iných kĺbov. Ako je to možné?
Dôvody ťažkostí sú mnohé: chybné držanie tela, vrodené anomálie, zápalové ochorenia, hypermobilita, úrazy a zranenia z dávnejšieho obdobia. Dokonca aj nevhodný matrac na spanie môže spôsobiť rôzne nepríjemné stavy. Bolesť vzniká ako dôsledok narušenia rovnováhy medzi svalovým, väzivovým a kostným aparátom.

Bylinkový čaj na bolesti kĺbov?

Ľahké nachladnutie alebo podráždený žalúdok od výdatnej večere sa dá vyriešiť aj bylinkovým čajom. Určite by ste neužívali čaj alebo iný babský recept pri zlomenej ruke, však? So zranením by ste vyhľadali lekára – špecialistu, ktorý vás čo najskôr ošetrí.
Bolesti kĺbov nie je vhodné “liečiť” doma prostredníctvom rôznych experimentov a zaručených prírodných zázrakov. Riskujete tak zhoršenie svojho stavu, ktoré môže byť v extrémnych prípadoch dokonca nezvratné.

Hyalfit

Ranné vtáča ďalej doskáče

Ako vyskočíte z postele vy? Svižne a mladícky alebo musíte zápasiť s rannou stuhnutosťou, hoci máte čosi pred štyridsiatkou? Artróza sa netýka len seniorov. Lekári evidujú vo svojich ambulanciách čoraz častejšie mladšie ročníky s opotrebovanými chrupkami, ktoré si vyžadujú urgentnú liečbu.
Artróza je epidémia nového tisícročia. Denne pribúdajú nové diagnostikované prípady, obete moderného spôsobu života. Sedavé zamestnanie kompenzujú nárazovými športovými aktivitami s následkami úrazov. Nedostatok času pre kvalitné stravovanie je nahrádzaný konzumáciou jedál rýchleho občerstvenia. Postupne “nalepené” nové kilogramy viac a viac zaťažujú kĺby. Takto vyzerá rýchla cesta v ústrety artróze.
Stuhnutosť a nehybnosť kĺbov môže byť v horšom prípade spôsobená aj reumatickou artritídou, ktorej liečba je mimoriadne náročná a od pacienta vyžaduje nesmiernu trpezlivosť.

Pozorujte sa a nepodceňujte príznaky ochorenia

Ochorenia kĺbov nevznikajú zo dňa na deň, z času na čas vysielajú rôzne impulzy. Artróza na začiatku nespôsobuje skoro žiadne problémy, prvé príznaky prichádzajú postupne. Rovnako aj iné chronické ochorenia, ktoré potrebujú dostatok času pre svoj vývoj.
Kedy by ste skutočne mali vyhľadať odbornú lekársku pomoc? Ak z nevysvetliteľných príčin začnete trpieť nechutenstvom, malátnosťou, máte zvýšenú teplotu, trpíte bolesťou kĺbu alebo jeho opuchom. Rovnako aj vtedy, ak máte pocit stuhnutosti kĺbov na rukách a nohách alebo obmedzenú pohyblivosť v postihnutom kĺbe. Príčiny týchto symptómov môžu byť rôzne – od bakteriálnej alebo vírusovej infekcie až po rôzne endokrinologické alebo metabolické ochorenia. Diagnózu určí lekár.

Vyšetrenie u lekára

Úlohou lekára – špecialistu je v čo najkratšom čase diagnostikovať pacienta a určiť vhodný typ liečby. Ochorenia kĺbov nie sú jednoduché, preto býva aj lekárske vyšetrenie komplikovanejšie a môže trvať dlhšie.
Pre určenie správnej diagnózy je potrebné, aby mal ortopéd k dispozícii výsledky z lekárskych prehliadok a dostatočné množstvo informácií zo špecializovaných oddelení, napr. rtg snímky, výsledky magnetickej rezonancie alebo CT vyšetrenia, výsledky z odberu krvi a podobne. Na vyšetrovacom lôžku prevedie vyšetrenie hybnosti postihnutých končatín a podľa potreby aj celého tela. Čím skôr k lekárovi prídete, tým je vyššia pravdepodobnosť úspešnej liečby.

Rady na záver:

• Starajte sa o vlastné telo – od hlavy až po päty vám má dobre slúžiť po celý život.
• Vyhľadajte lekára vždy, ak sa budete cítiť nekomfortne, ak budete mať bolesti, opuchy, zranenia (aj malé). Ani menšie úrazy alebo náznaky bolesti netreba podceňovať a je lepšie overiť si ich návštevou lekára.
• Spolupracujte s lekárom a dodržujte jeho pokyny.
Nehazardujte so svojím zdravím! Experimenty sa nemusia vyplatiť.
Prevencia na prvom mieste: redukcia hmotnosti, správna výživa pre chrupky a kĺby, vhodná pohybová aktivita, dostatok vitamínu C.

Odborný konzultant: MUDr. Martin JaššoPáčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať