Ktoré športy ako vplývajú na kĺby

Každý druh športu je špecifický, a tak ako v rozličnej miere prospieva srdcu, svalstvu či metabolizmu, zároveň rozličným spôsobom zaťažuje kĺby. Pri športovaní sú najviac zaťažované tzv. váhonosné kĺby. Sú to kĺby kolien, členkov a samozrejme, chrbtica. Aj preto je dôležité zvážiť, ktorý šport je pre nás ideálny. Napríklad človek s nadváhou, ktorý sa počas svojho života nevenoval žiadnemu športu, ani žiadnej fyzickej aktivite, by mal svoje rozhodnutie konzultovať s lekárom (všeobecný, ortopéd, telovýchovný lekár…), pretože už samotná zvýšená váha je pre kĺby príťažou.

Pozrime sa teraz na vybrané športy a ich vplyv na naše kĺby.

Chôdza a Nordic Walking

Základný pohyb pre človeka je chôdza, pri ktorej si trénuje veľké svalové skupiny a srdce. Zaťaženie kĺbov je tu minimálne. Ako kondičná forma chôdze sa vyvinula svižná chôdza s palicami – tzv. Nordic Walking. Je vhodná pre väčšinu populácie, výborne rozvíja srdcovo-cievny systém, naše svalstvo (aj svalstvo paží) sa prirodzene posilňuje a kĺby takmer netrpia. Dá sa vykonávať takmer všade, ale vhodnejšie sú trávnaté a lesné cesty.

Beh

Mnoho ľudí zvažuje znížiť svoju hmotnosť behom. Beh je základný lokomočný pohyb, avšak pre ľudí s nadváhou nie ideálny. V prípade nadváhy dochádza k nadmernému zaťažovaniu kĺbov – skúste si napríklad vziať 5 kg nákupnú tašku a bežať. Trpia najmä členky a kolená.

Túto nadmernú záťaž môžeme eliminovať výberom obuvi, vhodným povrchom, a samozrejme znížením hmotnosti. Zo začiatku by sa malo trénovať postupne (čo znamená striedať svižnú chôdzu a krátky interval behu, cca. 1-3 minúty), na čo najmäkšom povrchu a už aj v tejto počiatočnej fáze s kvalitnou bežeckou obuvou.

Ideálny povrch na beh je mäkký, avšak spevnený. Taký nájdeme v prírode. Trávnatá cesta v lese, vo vinohradoch, na poliach, treba si ale dávať pozor na nerovnosti. Tiež tartanový povrch na bežeckých dráhach je vynikajúci.

Loptové hry

V lete patria medzi najobľúbenejšie loptové hry volejbal, futbal a basketbal. A veru ani pri týchto športoch sa kĺby nevyhnú zaťaženiu. Pri volejbale trpia predovšetkým ramenné a lakťové kĺby, zápästia a aj kĺby prstov. Nielen samotným pohybom, ale aj nárazmi lopty na kĺby. S basketbalom je situácia obdobná. Vo veľkej miere trpia tak lakťové ako aj zápästné kĺby. Predstavte si volejbalistu ako smečuje či basketbalistu ako triafa na kôš – kĺby hrajú hlavnú rolu v tomto športovom predstavení. A futbal? Ruky sú síce viac menej v bezpečí (ak si odmyslíme pády, ktorými často hráči tlmia nárazy na zem), no kĺby členkov a kolien sú enormne zaťažované, napríklad prudkým brzdením, kopmi do lopty, tlmením lopty, spracovaním prihrávky.

Pri tenise sú pohybom na dvorci neustálym brzdením a šprintovaním zaťažované kĺby kolien a členkov. Odohrávaním loptičiek raketou zas dochádza k preťažovaniu lakťov a ramien. Určite každý z nás už počul výraz tenisový lakeť. Ide o stratu jeho pohyblivosti. O bolesti, ktorou je postihnutá vonkajšia strana lakťa a úpony šliach ani nehovoriac. Nech už sa teda venujete akémukoľvek loptovému športu, správna technika jednotlivých  pohybov (kopov, odrazov, hádzania, úderov…) je mimoriadne dôležitá.

Plávanie

Je k našim kĺbom najšetrnejšie. Používame pri ňom veľké svalové skupiny, srdce musí zrýchliť, ale nie natoľko, aby sme sa pretrénovali. Naša chrbtica je pri plávaní v tej najprirodzenejšej polohe a kolenné a členkové kĺby sú odľahčené. Plávanie je ideálna aktivita pre tých, ktorí majú nadváhu a problémy s kĺbmi.

Vo fitnesscentre

Pri cvičení s činkami a závažiami dochádza k nemalému zaťažovaniu kĺbov, pričom tu platí jednoduchá rovnica – čím vyššia hmotnosť závažia, tým väčšie zaťaženie kĺbov. Rovnako ako sme už spomenuli pri behu, je vskutku dôležité začínať postupne a náročnosť cvičení či výšku váhy pomaly časom zvyšovať. Je žiadúce a zodpovedné cvičiť s kvalifikovaným osobným trénerom a naučiť sa správne vykonávať jednotlivé cviky, aby sme si neublížili.

Tanec

Obľúbený tanec spája hudbu a pohyb, trénuje srdce, svaly a koordináciu. Zaťaženie na kĺby je v prípade laického tanca (ľudové tance, spoločenské tance, disco…) v norme. Nemusíme snáď ani hovoriť, že tanec je výzvou najmä pre naše nohy. Tanec na vrcholovej úrovni, to je celkom iná pesnička. Stačí si predstaviť baletky v póze na špičkách a tisnú sa nám do očí slzy bolesti.

V zdravom tele zdravý duch

Nech už sa rozhodneme pre akýkoľvek šport či vôbec pravidelný pohyb, musíme dbať na to, aby sme si zdravie viac nepoškodili ako zlepšili. Ak sme začiatočníci, nechajme si poradiť odborníkom a hlavne, nechcime dosahovať špičkové výkony od prvého dňa. Ak sme pokročilí, myslime na to, ako športom ovplyvňujeme naše kĺby a celé telo. Pravidelné športovanie nie je všetko. So stúpajúcim vekom sa niektoré časti tela nenávratne opotrebovávajú, a tak je dôležité venovať im zvýšenú pozornosť. Pamätajme na to, že šport zdraviu výrazne napomáha, ale nie je stopkou pre choroby, ani liekom na všetko.
 

Zdroj obrázka: pexels.com


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať