Kedy je už nevyhnutné ísť na operáciu

Operácia predstavuje invazívny spôsob nápravy aktuálneho zdravotného stavu pacienta. Rozhodnutie lekára je podložené množstvom odborných vyšetrení, aby minimalizoval pravdepodobnosť chybného postupu. Operácie pohybového aparátu si vyžadujú účasť lekárov z viacerých odborov – chirurgie, ortopédie, traumatológie, neurológie, anesteziológie – v závislosti od rozsahu a náročnosti zákroku.

Aký lekár – špecialista?

Ortopédia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou ochorení a úrazov pohybového ústrojenstva. Sú to ochorenia kostí, svalov, väzív a šliach. Ortopedické operácie sú určené na liečbu kostí a kĺbov všetkých vekových kategórií. Vedeli ste, že stredná generácia trpí najmä bolesťami kolien a seniori sú postihnutí artrózou?

Ochorenia pohybového, podporného a fixačného aparátu rieši špecialista – ortopéd, ktorý navrhuje svojmu pacientovi najvhodnejší druh liečby. Okrem konzervatívnej medikamentóznej alebo rehabilitačnej ide v mnohých prípadoch aj o operatívnu liečbu.

Hyalfit

Ortopedické operácie

Každý pacient vyžaduje prísne individuálny prístup. Výsledky magnetickej rezonancie, röntgenová snímka a iné vyšetrenia pomôžu špecialistovi zistiť, čo sa deje v tele pacienta. Následne lekár po analýze všetkých zozbieraných údajov určí najvhodnejšiu liečbu.

V prípadoch, kedy nezaberá konzervatívna liečba, ošetrujúci lekár navrhne operáciu. Pre pacienta to býva často stresujúca situácia, kedy sa pripravuje na niečo nové – na jednej strane je očakávané zlepšenie aktuálneho stavu, na strane druhej strach z neznámeho.

Aké operácie vykonávajú ortopédi? Je to široké spektrum zákrokov s cieľom čo najrýchlejšie skvalitniť život pacienta a vrátiť ho do bežného života v čo najkratšom čase. Najčastejšie ide o implantácie totálnych endoprotéz bedrových, kolenných a ramenných kĺbov, alebo o artroskopické operácie kolenných kĺbov, ramien, bedrových a členkových kĺbov. Ďalej sú rozšírené operácie pri deformitách nohy a prednožia, operácie pri úrazoch pohybového aparátu – nielen zlomeniny, ale aj operácie svalov a šliach.

Doma aj v zahraničí

Ortopedické ochorenia sú druhým najčastejším dôvodom práceneschopnosti, hneď za ochoreniami dýchacích ciest. Kĺbové ochorenia predstavujú asi polovicu chronických chorôb a sú jednou z hlavných príčin invalidity. Alarmujúce štatistiky, však?

Na Slovensku sa vykonávajú tisícky ortopedických operácií. Liečbu niektorých pacientov však lekári odporúčajú realizovať v zahraničí.

Dnes je možnosť dať sa operovať v podstate podľa výberu nielen v Európskej únii, ale aj kdekoľvek na svete. Zdravotná poisťovňa však zákrok preplatí len do takej výšky, ako by bol vykonaný na Slovensku, zvyšok si pacient musí uhradiť z vlastných prostriedkov.

Pri operáciách, ktoré sa nevykonávajú na Slovensku, musí dať poisťovňa súhlas hlavného odborníka pre daný odbor, že daný výkon sa na Slovensku nevykonáva.

Sladké sny

V obľúbených seriáloch z lekárskeho prostredia sa často objavuje scéna, kedy anesteziologička prikladá pacientovi na operačnom stole masku a spolu s ním začína odrátavať “raz, dva, tri”. K vyšším číslam sa už nedostanú. Narkóza bezpečným spôsobom umožňuje, aby operácia prebehla bez komplikácií a bolestí.

Pri ortopedických operáciách sa často využíva aj epidurálna či subarachnoidálna anestézia, rôzne blokády periférnych nervov a pletencov. Typ anestézie je zvolený po dohovore operatéra a anesteziológa a je ovplyvnený aj vekom a celkovým zdravotným stavom pacienta, či typom operácie.

Operáciou sa to nekončí!

Aby sa pacient čo najskôr zotavil a mohol sa vrátiť do bežného života, je potrebná jeho aktívna spolupráca s ošetrujúcim lekárom. Krátko po operácii absolvuje rehabilitáciu operovaného kĺbu či inej časti tela.

Zotavovanie po operácii je individuálne. Tomu je potrebné prispôsobiť intenzitu a spôsob rehabilitácie, záťaže končatín. Disciplinovaní pacienti vedia, že trpezlivosť a špeciálne cviky ich dostanú “na nohy”.

Prevencia znižuje riziko

Cvičiť. Schudnúť. Zdravo sa stravovať. Hýbať sa. Správne sedieť. Správne športovať. Venovať pozornosť zmenám na svojom tele. Ešte máme pokračovať? Mnohé z týchto odporúčaní poznáte a určite sa nimi riadite. Organizmus trénovaný na určitú záťaž znesie viac, to je v praxi overená skutočnosť.

Pružné svaly a väzy, pevné kosti a zdravé chrupavky dokážu odolať mnohým rizikovým situáciám v bežnom živote. K prevencii patria aj komplexné lekárske prehliadky, v rámci ktorých je možné odhaliť aj prípadné začínajúce ochorenia.

Rady na záver:

  • Prevencia je na prvom mieste. Športujte, zdravo sa stravujte, navštevujte pravidelne svojho lekára.
  • Ak máte naplánovanú operáciu, vezmite si so sebou do nemocnice potrebné lekársku dokumentáciu, doklady a osobné veci podľa pokynov.
  • Po operácii sa riaďte pokynmi ošetrujúceho lekára a spolupracujte pri rehabilitačnej liečbe.
  • Nepodceňujte bolestivé ochorenia, ani nepreceňujte svoje sily. Oboje môže viesť k negatívnym následkom.

 

Odborná spolupráca: MUDr. Martin Jaššo
Ilustračný obrázok: pixabay.com


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať