Kĺby a správna výživa

Potrava je pre človeka zdrojom látok potrebných pre stavbu organizmu a jeho fungovanie. Spracovanie stravy v tráviacom systéme – látková premena, metabolizmus – je mimoriadne komplikovaný fyzikálno-chemický proces. Jeho výsledkom je chemická premena a transport získaných látok pre stavbu tela a jeho regeneráciu, ako aj vytvorenie energie využiteľnej v bunkách. Znie to zložito, však?

Čo mi chutí, to mi pomáha

Častým javom dnešných dní je obezita. Okrem kardiovaskulárnych ochorení podmieňuje aj bolesti kĺbov a znižuje mobilitu človeka. Aj toto môže byť výsledok prijímania stravy, ktorá chutí. Mnohí obézni ľudia bývajú podvyživení. Znie to absurdne? Áno, je to fakt. Chýbajú im totiž dôležité vitamíny, stopové prvky a látky potrebné pre správne a zdravé fungovanie tela.

Ľudské telo získava potrebné látky pri spracovaní tukov, cukrov a bielkovín. Následnou metabolizáciou produkuje energiu a živiny potrebné pre bunky. Zloženie potravy priamo ovplyvňuje naše zdravie a kvalitu života. Pri nevyváženej strave vzniká riziko slabej, až nedostatočnej výživy organizmu. Redukcia hmotnosti je pozitívnym sprievodným znakom úpravy jedálnička.

Ako sa “nakŕmia” kĺby, chrupavky a šľachy?

Pred časom sme hovorili o zložení kĺbu, čo je jeho súčasťou a ako funguje. Aby sa kĺby mohli dobre a bezbolestne hýbať, musia byť fit. Rovnako aj šľachy, chrupavky a kosti.

Kĺb je zložený z chrupavky, púzdra a väzov. Odlišujú sa svojou úlohou pri vytváraní pohybu a zároveň aj svojou štruktúrou. Jednotlivé vlákna a bunky, z ktorých sú zložené, si vyžadujú rôzne výživné látky pre posilnenie. V stručnosti však môžeme povedať, že kolagén, vitamín C a D, vápnik a horčík sú nevyhnutné pre bezbolestný pohyb. Pamätajte, že kĺbové chrupavky majú veľmi obmedzenú schopnosť regenerovať sa. Doprajte im koktejl výživných látok, aby boli pevné a nepoškodzovali sa.

Kolagén je hlavnou bielkovinou kĺbov a elastickej chrupavky. Je to nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou spojivových tkanív. Spevňuje a spája tkanivá, zároveň im dodáva pružnosť a pevnosť. Synoviálna tekutina ako mazivo kĺbov je vytvorená najmä z kyseliny hyalurónovej. Čím je vyššia jej koncentrácia, tým je vyššia odolnosť chrupavky a jej elasticita. Vitamín C prispieva k celkovej odolnosti organizmu, a zároveň aj k udržaniu zdravých kĺbov. Vitamín D je nevyhnutný pre hustotu kosti a zdravie chrupu, udržiava minerálnu rovnováhu medzi vápnikom a fosforom.

Ak trpíte bolesťami kĺbov, problém môže byť napríklad v nedostatku omega-3 mastných kyselín. Tie sa nachádzajú v rastlinnej strave či morských produktoch. Obsahuje ich napríklad losos, sardinky, tuniak, pstruh, vlašské orechy, mandle a ľanové semienka. Protizápalovými účinkami sa môžu pochváliť olivový olej, zázvor či kurkuma.

Prevencia je lacnejšia ako liečba

O prevencii počúvate a čítate často. Pribúdajúcim časom naše telo starne. Podľa stupňa námahy sa opotrebúvajú aj kĺby ako súčasť pohybového aparátu. Existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako sa udržať v kondícii – zdravá životospráva je jedným z nich. Zvýšená fyzická aktivita, zníženie hmotnosti, dostatočný pitný režim a užívanie špeciálnych potravinových doplnkov, sú ďalšie kľúče k udržaniu kĺbov a šliach v dobrej kondícii.

Rady na záver:

  • Zdravá životospráva a pravidelný pohyb robia vašim kĺbom dobre.
  • Správnej funkcii kĺbov najviac pomáha dostatok kolagénu, vápnika, horčíka a vitamínov C a D. Významnými zdrojmi týchto zložiek potravy sú napríklad broskyne, citrusové plody, papája, kiwi, brokolica, kel, rybacia pečeň, olej z treščej pečene, vaječný žĺtok, červené morské riasy, pohánka, hrášok, špenát, tekvica, mlieko, syry, sója, mandle, orechy, pšeničné klíčky, obilie, ryža, banány, droždie, morská soľ, kakao.
  • Najmä športovci, stredná a staršia generácia ako aj ľudia v záťaži by mali svoju stravu doplniť o špeciálne výživové doplnky s kolagénom a vitamínom C.

 

Zdroj obrázka: pexels.com


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať