Operácia predstavuje invazívny spôsob nápravy aktuálneho zdravotného stavu pacienta. Rozhodnutie lekára je podložené množstvom odborných vyšetrení, aby minimalizoval pravdepodobnosť chybného postupu. Operácie pohybového aparátu si vyžadujú účasť lekárov z viacerých odborov – chirurgie, ortopédie, traumatológie, neurológie, anesteziológie – v závislosti od rozsahu a náročnosti zákroku.
Aký lekár – špecialista?
Ortopédia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou ochorení a úrazov pohybového ústrojenstva. Sú to ochorenia kostí, svalov, väzív a šliach. Ortopedické operácie sú určené na liečbu kostí a kĺbov všetkých vekových kategórií. Vedeli ste, že stredná generácia trpí najmä bolesťami kolien a seniori sú postihnutí artrózou?
Ochorenia pohybového, podporného a fixačného aparátu rieši špecialista – ortopéd, ktorý navrhuje svojmu pacientovi najvhodnejší druh liečby. Okrem konzervatívnej medikamentóznej alebo rehabilitačnej ide v mnohých prípadoch aj o operatívnu liečbu.
Ortopedické operácie
Každý pacient vyžaduje prísne individuálny prístup. Výsledky magnetickej rezonancie, röntgenová snímka a iné vyšetrenia pomôžu špecialistovi zistiť, čo sa deje v tele pacienta. Následne lekár po analýze všetkých zozbieraných údajov určí najvhodnejšiu liečbu.
V prípadoch, kedy nezaberá konzervatívna liečba, ošetrujúci lekár navrhne operáciu. Pre pacienta to býva často stresujúca situácia, kedy sa pripravuje na niečo nové – na jednej strane je očakávané zlepšenie aktuálneho stavu, na strane druhej strach z neznámeho.
Aké operácie vykonávajú ortopédi? Je to široké spektrum zákrokov s cieľom čo najrýchlejšie skvalitniť život pacienta a vrátiť ho do bežného života v čo najkratšom čase. Najčastejšie ide o implantácie totálnych endoprotéz bedrových, kolenných a ramenných kĺbov, alebo o artroskopické operácie kolenných kĺbov, ramien, bedrových a členkových kĺbov. Ďalej sú rozšírené operácie pri deformitách nohy a prednožia, operácie pri úrazoch pohybového aparátu – nielen zlomeniny, ale aj operácie svalov a šliach.
Doma aj v zahraničí
Ortopedické ochorenia sú druhým najčastejším dôvodom práceneschopnosti, hneď za ochoreniami dýchacích ciest. Kĺbové ochorenia predstavujú asi polovicu chronických chorôb a sú jednou z hlavných príčin invalidity. Alarmujúce štatistiky, však?
Na Slovensku sa vykonávajú tisícky ortopedických operácií. Liečbu niektorých pacientov však lekári odporúčajú realizovať v zahraničí.
Dnes je možnosť dať sa operovať v podstate podľa výberu nielen v Európskej únii, ale aj kdekoľvek na svete. Zdravotná poisťovňa však zákrok preplatí len do takej výšky, ako by bol vykonaný na Slovensku, zvyšok si pacient musí uhradiť z vlastných prostriedkov.
Pri operáciách, ktoré sa nevykonávajú na Slovensku, musí dať poisťovňa súhlas hlavného odborníka pre daný odbor, že daný výkon sa na Slovensku nevykonáva.
Sladké sny
V obľúbených seriáloch z lekárskeho prostredia sa často objavuje scéna, kedy anesteziologička prikladá pacientovi na operačnom stole masku a spolu s ním začína odrátavať “raz, dva, tri”. K vyšším číslam sa už nedostanú. Narkóza bezpečným spôsobom umožňuje, aby operácia prebehla bez komplikácií a bolestí.
Pri ortopedických operáciách sa často využíva aj epidurálna či subarachnoidálna anestézia, rôzne blokády periférnych nervov a pletencov. Typ anestézie je zvolený po dohovore operatéra a anesteziológa a je ovplyvnený aj vekom a celkovým zdravotným stavom pacienta, či typom operácie.
Operáciou sa to nekončí!
Aby sa pacient čo najskôr zotavil a mohol sa vrátiť do bežného života, je potrebná jeho aktívna spolupráca s ošetrujúcim lekárom. Krátko po operácii absolvuje rehabilitáciu operovaného kĺbu či inej časti tela.
Zotavovanie po operácii je individuálne. Tomu je potrebné prispôsobiť intenzitu a spôsob rehabilitácie, záťaže končatín. Disciplinovaní pacienti vedia, že trpezlivosť a špeciálne cviky ich dostanú “na nohy”.
Prevencia znižuje riziko
Cvičiť. Schudnúť. Zdravo sa stravovať. Hýbať sa. Správne sedieť. Správne športovať. Venovať pozornosť zmenám na svojom tele. Ešte máme pokračovať? Mnohé z týchto odporúčaní poznáte a určite sa nimi riadite. Organizmus trénovaný na určitú záťaž znesie viac, to je v praxi overená skutočnosť.
Pružné svaly a väzy, pevné kosti a zdravé chrupavky dokážu odolať mnohým rizikovým situáciám v bežnom živote. K prevencii patria aj komplexné lekárske prehliadky, v rámci ktorých je možné odhaliť aj prípadné začínajúce ochorenia.
Rady na záver:
- Prevencia je na prvom mieste. Športujte, zdravo sa stravujte, navštevujte pravidelne svojho lekára.
- Ak máte naplánovanú operáciu, vezmite si so sebou do nemocnice potrebné lekársku dokumentáciu, doklady a osobné veci podľa pokynov.
- Po operácii sa riaďte pokynmi ošetrujúceho lekára a spolupracujte pri rehabilitačnej liečbe.
- Nepodceňujte bolestivé ochorenia, ani nepreceňujte svoje sily. Oboje môže viesť k negatívnym následkom.