Detské ochorenia spojené s bolesťami pohybového ústrojenstva

Deti, od novorodencov až po adolescentov, môže postihnúť mnoho problémov s pohybovým ústrojenstvom. Dôležité je mať vždy na pamäti, že dieťa nie je malý dospelý človek, pohybový aparát sa stále vyvíja a rastie až do 18. roku života, niekedy ešte dlhšie.

Za bolesťami pohybového ústrojenstva môže stáť množstvo príčin. Samotná bolesť môže byť príznakom choroby a postihnutia rôznej závažnosti – od ľahkého poškodenia s nulovými následkami a vynikajúcou prognózou, cez artritídu alebo iné ochorenie postihujúce spojivové tkanivo, ktoré sa môžu rozvinúť do chronickej formy, až po zhubný nádor so smrteľnými následkami. Okrem toho je podstatné rozlíšiť, či je bolesť výsledkom poškodenia muskuloskeletálneho systému, alebo je psychogénneho pôvodu.

Čo všetko môže spôsobovať bolesť  pohybového aparátu u detí?

Diferenciálna diagnostika bolesti je veľmi široká. Nižšie uvádzané rozdelenie (podľa Mallesona a Southwooda) zobrazuje, čo všetko môže stáť za vznikom bolesti. Môže ísť o nasledovné:

Hyalfit
  • avaskulárna nekróza a degeneratívne ochorenia (napr. Perthesova choroba, osteochondritída, Osgood-Schlatterova choroba, Scheuermannova choroba, chondromalácia jabĺčka),
  • hypermobilita,
  • reaktívna artritída (napr. po streptokokovej infekcii),
  • trauma,
  • hematologický problém (leukémia, neuroblastóm, lymfóm, hemofília),
  • skolióza, hyperkyfóza, krivica,
  • infekcia (napr. septická artritída, osteomyelitída, tuberkulóza),
  • nádor (chrupky, kosti, svalu),
  • idiopatický bolestivý syndróm,
  • systémové ochorenie spojivového tkaniva (napr. systémový lupus erythematosus, vaskulitídy, dermatomyozitídy) a pod.

Čo často postihuje deti a spôsobuje u nich bolesť pohybového aparátu?

Plochá noha (pes planovalgus)

Pre túto deformitu je charakteristická chýbajúca vnútorná časť klenby nohy (klenba nohy sa vyvíja okolo 3. roku života), sprevádzané zvýšenou valgozitou päty (valgozita = vbočenosť, vychýlenie osi dvoch susedných častí alebo celej kosti tak, že spodná časť je vychýlená smerom von). Plochá noha môže viesť k tomu, že je klenba nezvyčajne ohybná (nazývaná flexibilná plochá noha). Môže byť bez príznakov, ale hlavne u obéznych detí alebo adolescentov bývajú bolesti na vnútornej strane chodidla a tiež pocity rýchlejšej únavy alebo bolesti lýtka.

Liečenie flexibilnej plochej nohy spočíva v zhotovení individuálnej vložky do topánok, celé liečenie trvá až dva roky, vložky sa musia meniť raz za pol roka. U symptomatických plochých nôh, kde neuspela konzervatívna liečba, resp. u výrazných deformít s rýchlou deformáciou obuvi prichádza do úvahy operačná liečba.

Plochá noha (zdroj obr.: orthobullets.com)

Plochá noha (zdroj obr.: orthobullets.com)

Osgood-Schlatterova choroba

Osgood-Schlatterova choroba je stav, ktorý postihuje časť holennej kosti pod kolenom, na ktorú sa upína štvorhlavý stehenný sval. Prejavuje sa u detí medzi 10. až 15. rokom života a postihuje zvyčajne iba jednu končatinu. Typický je u aktívnych športujúcich detí a adolescentov, najmä u detí, ktoré sa venujú pohybovo náročnejším športom, ako sú futbal, basketbal či tenis. Hlavným príznakom je bolesť, opuch a citlivosť pod kolenom.

Liečba nie je zložitá, obvykle postačí odpočinok. Niekedy môže pomôcť ortéza. K zlepšeniu stavu pomáha aj chladenie alebo masti s protizápalovým účinkom.

Severova choroba

Ďalšou príčinou bolesti, ktorá postihuje deti nadmerne športovo aktívne, je Severova choroba. Typická je medzi 9. až 14. rokom a je spôsobená zápalom pätovej kosti v okolí úponu Achillovej šľachy. Bolesť je lokalizovaná po stranách päty alebo na jej zadnom okraji, zväčšuje sa záťažou a núti dieťa krívať. Chôdza po pätách je bolestivá, po špičkách nerobí problém. Niekedy môže byť prítomné opuchnutie na vnútornej strane.

Terapia spočíva v obmedzení športovej aktivity, v aplikácii studených alebo Priessnitzových obkladov. Pomôcť môže vkladanie pružného vankúšika pod pätu, čo vedie k tlmeniu nárazov.

Perthesova choroba

Je postihnutie bedrových kĺbov. Ide vlastne o deštrukciu hlavice stehennej kosti, za ktorou stojí porucha krvného zásobovania. Postihuje prevažne chlapcov vo veku 3 až 8 rokov, pričom platí: čím je dieťa v dobe začiatku ochorenia mladšie, tým lepší je konečný výsledok liečenia. Ako sa prejaví choroba na dieťati? Prvým príznakom býva krívanie, ktoré sa zhoršuje s aktivitou a stráca sa po odpočinutí. Ďalej sa dieťa môže sťažovať na obmedzenie hybnosti a neskôr na bolesť na prednej časti kĺbu a triesla alebo kolena. K diagnostike Perthesovej choroby okrem spomenutých príznakov pomáhajú zobrazovacie metódy. Liečba je vo väčšine prípadov operačná.

Subluxácia hlavičky kosti vretennej (pronatio dolorosa)

Pronatio dolorosa je ochorenie typické a veľmi časté u detí do šiestich rokov (najčastejšie do tretieho roku života). Významná je anatomická predispozícia k subluxácii hlavičky vretennej kosti (subluxácia = neúplné vychýlenie zo správnej pozície). V tomto veku je hlavička kosti stále tvorená chrupkou, a tým pri zatiahnutí predlaktia hlavička ľahšie vypadne z väzu, ktorý ju cirkulárne obklopuje.

Typicky sa to stáva, keď dieťa kráča, pričom sa drží za ruku dospelého, a spadne.

Vychýlenie vretennej kosti zo správnej pozície (1. vretenná kosť, 2. lakťová kosť , 3. ramenná kosť); zdroj obr.: juntadeandalucia.es

Vychýlenie vretennej kosti zo správnej pozície (1. vretenná kosť, 2. lakťová kosť , 3. ramenná kosť); zdroj obr.: juntadeandalucia.es

Subluxácia sa prejaví tak, že dieťa je nepokojné, drží si rúčku v „ochrannom“ postavení v pronácii (pri položenej končatine na stôl je aj lakeť a aj dlaň na doske stola), podopiera si ju nepoškodenou rukou a bolestivá končatina je slabo ohnutá v lakti. Dieťa sa zdráha pohnúť nielen lakťom, ale aj zápästím a prstami. Na dotyk je oblasť hlavičky vretennej kosti citlivá. Diagnosticky je potrebné vylúčiť inú príčinu problému.

Kosť je potrebné vrátiť do normálnej pozície a následne končatinu nechávame 2 týždne znehybnenú (zafixovanú napríklad pomocou špeciálnej šatky). Pri opakovaní subluxácie je potrebné dať sadru.

Použité zdroje: Gallo, J. a kolektív: Ortopedie pro studenty lékařských a zdravotnických fakult, 2011; ncbi.nlm.nih.gov; merckmanuals.comPáčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať