Zdravie z rúk ľudových liečiteľov alebo lekárov?

Zázraky na počkanie…

… nemožné do troch dní. Asi tak si mnohí z nás predstavujú efektívnu a úspešnú liečbu akéhokoľvek ochorenia, ktoré nám zhoršuje kvalitu života. Úrazy a iné choroby pohybového aparátu nás dokážu vyradiť z pracovného tempa na niekoľko týždňov a mesiacov. Pri dnešnom rýchlom životnom štýle je skoro nepredstaviteľné, aby sme boli “mimo office” taký dlhý čas

Hippokrates bol presvedčený, že koho neuzdravia lieky, toho uzdraví príroda. Už v jeho období pred 2500 rokmi odmietal rôzne povery a liečiteľskú mágiu. Položil základy medicíny ako vedného odboru. Počas niekoľkých storočí sa lekárom dostávalo spoločenského uznania a úcty, pretože pomáhali zachraňovať životy a uzdravovať ľudí. Aj napriek vedeckému pokroku, ktorý najmä v posledných desaťročiach napreduje míľovými krokmi, sa stále nájdu “overené recepty” a rôzni samozvaní liečitelia.

Alternatívna medicína

Rozprávková babička-bylinkárka by dnes patrila do skupiny alternatívnej medicíny. Táto predstavuje súbor rôznych metód, ktorých cieľ je podobný ako pri klasickej medicíne – vyliečiť pacienta. Výrazne rozdielne sú spôsoby nápravy zdravotného stavu.

Hyalfit

Liečba bez liekov, vyšetrenia pomocou rôznych energií, určenie diagnózy dotykom. Zaváňa to podvodom? Niektoré postupy alternatívnej medicíny sa po overení stávajú súčasťou klasickej medicíny a sú využívané ako doplnková či podporná liečba.

Lekár je zodpovedný za liečbu

Aby lekár mohol vykonávať svoju odbornosť, musí absolvovať niekoľko rokov štúdia medicíny na vysokej škole. Tým však jeho príprava nekončí, pretože v štúdiu a príprave pokračuje počas svojho celého profesijného života. Výkony lekárov sú pod neustálym drobnohľadom úradov a kontrolou verejnosti. Pri pochybení v liečbe nesú právnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Riziko ozdravných postupov naprávačov a liečiteľov tkvie vo viacerých bodoch: chýbajúce vzdelanie v medicíne a zdravovede, žiadna trestno-právna zodpovednosť, vedecky nepotvrdené liečebné postupy, sľuby o zlepšení zdravotného stavu pacienta, častokrát aj odrádzanie od odbornej lekárskej starostlivosti.

Sila prírody

Najmodernejšie liečivá a výživové doplnky sú výsledkom niekoľkoročných výskumov, testov a vedeckých experimentov. Mnohé z nich obsahujú prírodné zložky – rôzne liečivé byliny, látky živočíšneho pôvodu a podobne. Využívanie prírodných potenciálov je staré ako ľudstvo samo. A nie je dôvod sa im vyhýbať. Tu však platí: všetko s mierou a so zdravým úsudkom.

Pacient trpiaci bolesťami hľadá akúkoľvek pomoc, aby sa bolesti zbavil. Príčiny bolesti kĺbov sú rôzne. Pri ochoreniach kĺbov a kostí je liečebný proces obyčajne dlhodobý, náročný na trpezlivosť a vyžaduje spoluprácu pacienta s lekárom. Sľubované rýchle výsledky liečby môžu byť kontraproduktívne. Krátkodobé zlepšenie stavu v rámci placebo efektu môže v blízkej budúcnosti priniesť radikálne zhoršenie. Samozrejme, nemusí to byť vždy tak.

Alternatívna medicína je vhodná ako doplnková či podporná liečba v prípade, ak jednotlivé postupy konzultujete so svojím ošetrujúcim lekárom. Prípadne ho požiadajte o diskusiu s vybraným liečiteľom či naprávačom. Vyhnete sa tak – v tom lepšom prípade – sklamaniu z neúspešného procesu. Zdravie máte len jedno a je to vaše najväčšie bohatstvo.

Dobré rady na záver:

  • Ak pociťujete bolesti v kostiach a kĺboch, navštívte odborného lekára. Ten na základe vyšetrení určí diagnózu a následnú liečbu.
  • Experimenty s vlastným zdravím sa nevyplácajú.
  • Fyzioterapia a masáže sú často súčasťou liečby. Svoje telo zverte do rúk len certifikovaným špecialistom.
  • Každá liečba si vyžaduje čas, preto si vyžaduje vašu trpezlivosť a spoluprácu s lekárom.

Zdravý životný štýl, pravidelný pohyb, vyvážená strava s dostatkom výživných látok – prevencia je jednoduchšia, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Venujte jej pozornosť!Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať