Za bolesť kĺbov môže aj nevhodná obuv v detstve

Vedci zo Stanfordovej univerzity zistili, že priemerný človek spraví denne 4 961 krokov. Zamysleli ste sa nad tým, v akej obuvi spravíte väčšinu z nich? Kĺbom neškodia len nadváha, nadmerné zaťažovanie, dlhé státie či sedenie, ale aj nosenie nevhodnej obuvi. To zapríčiňuje často deformácie a bolesť kĺbov. Nohy s nami prejdú denne kilometre, pritom zvýšenú pozornosť im venujeme obyčajne až vtedy, keď sa ozvú bolesťou.

Počas života má problém s nohami až 75 % populácie, pričom bolesť sa nemusí prejaviť len bolesťou kĺbov, ale napríklad aj bolesťou hlavy. Podľa štatistík môže až za 90 % z nich poškodenie nôh v detskom veku, a to z dôvodu nosenia nesprávnej obuvi. To sa v dospelosti prejaví napríklad plochou nohou, padnutou klenbou, artrózou aj bolesťami kĺbov či chrbtice. Ako tomu zabrániť?

Obuv pre deti

Pri výbere obuvi pre deti musíme mať na pamäti, že ich nohy nie sú anatomicky a funkčne identické s nohami dospelých. Noha dieťaťa narastie v priemere o 15 až 18 mm za rok, u starších detí je to 8 až 15 mm za rok. Kosti sú dlho mäkké a sú schopné sa rýchlo deformovať, zároveň majú nohy detí zníženú citlivosť na bolesť a tlak. Z toho vyplýva, že rodičia musia nohy detí pravidelne kontrolovať (samo dieťa nedá najavo, že ho topánka tlačí, lebo si to ani neuvedomuje), aby vplyvom malej, úzkej obuvi nedochádzalo k deformovaniu nohy. Detská obuv by mala spĺňať nasledovné:

Hyalfit
 • musí mať dostatočne priestrannú guľatú špičku s dostatkom miesta pre prsty;
 • musí dostatočne fixovať nohu tak, aby nedochádzalo k bočným pohybom pätovej časti nohy; každá detská obuv s plnou pätou musí mať dostatočne tuhý, vysoký a dlhý opätok (vnútorný diel v pätovej časti obuvi); podpätok má byť čo najnižší;
 • strih zvršku obuvi drží pevne nohu oproti opätku a bráni posúvaniu nohy v obuvi; odporúča sa šnurovacia, pracková obuv či obuv so zapínaním na suchý zips;
 • musí byť vpredu pred prstami o 10 až 15 mm dlhšia než noha;
 • šírka obuvi musí zodpovedať obvodu nohy v mieste prstových kĺbov; príliš široká obuv nohu nedostatočne fixuje, príliš úzka zase obmedzuje krvný obeh a deformuje prednú časť nohy;
 • materiál by mal byť mäkký, priedušný, absorbovať vlhkosť, schopný prispôsobiť sa tvaru nohy;
 • na mieste, kde sa noha pri chôdzi ohýba, musí byť obuv čo najohybnejšia; tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu,  znižuje pohodlnosť chôdze;
 • čím ľahšia obuv, tým lepšie;

Zároveň platí, že pri výbere obuvi by sme mali používať číselný merač, ktorý býva bežne súčasťou dobrých predajní s obuvou, a obuv treba skúšať v stoji, nie posediačky.

merače veľkosti detskej nohy

Pri výbere obuvi by sme mali používať číselný merač (zdroj obr.: aliexpress.com)

Obuv mení naše chodidlá

Moderná obuv zmenila vzhľad našich chodidiel – populácie, ktoré dodnes praktizujú chodenie naboso, mávajú širšiu prednú časť chodidla a väčšiu vzdialenosť medzi palcom a ostatnými prstami na nohe. Dnes často uprednostňujeme pri výbere estetické kritériá, a pritom zabúdame, že chodidlá sú najviac namáhanou časťou nášho tela, a teda v prvom rade by sme pri kúpe obuvi do úvahy mali brať kritériá zdravotné.

Svojím kĺbom spravíme dobrú službu, ak budeme dbať na vhodnú obuv aj v dospelosti. Väčšinu z detských zásad pri výbere obuvi môžeme uplatniť aj vo veku, kedy nám už noha nerastie. Okrem toho sa odporúča najmä vyhýbanie sa vysokým podpätkom a výber obuvi s  mäkkými podrážkami, ktoré dokážu tlmiť náraz. Vhodné sú aj topánky s vystuženou klenbou. Platí, že najmä úzka a špicatá obuv môže za vznik rôznych deformít. Časté sú napríklad známe vybočené palce a päty či plochá noha. Vysoké podpätky sú zodpovedné zas za skracovanie lýtkových svalov, Achillovej šľachy a vznik bolestí dôsledkom prenášanej záťaže na prednú časť nohy. Bolesti členkov, kolien, chrbta  – za tým všetkým môže byť nevhodná obuv.

Riziká problémov s kĺbmi znižuje tiež nosenie zdravotnej obuvi a používanie zdravotných pomôcok na ochranu kĺbov, ako sú  rôzne anatomické vložky do topánok.

úzka špička vedie k deformitám

Úzka a špicatá obuv verzus priestranná guľatá špička

Ortopedická obuv, ktorá vychádza z bosej chôdze

O tom, že obuv vplýva na zaťaženie kĺbov, a teda na ich zdravotnú kondíciu, sa môžeme presvedčiť aj na základe rôznych výskumov. Napríklad výskumníci z American College of Rheumatology zistili, že ohybná obuv bez podpätkov pomáha ľuďom s osteoartrózou zmierniť bolesti kolien. Reumatologička Najia Shakoor z Rush University Medical Center štúdiu analyzovala a prišla k záveru, že používanie tzv. mobility shoes (flexibilná ľahká obuv) najmenej 6 hodín denne, 6 dní v týždni, viedlo po pol roku k zníženiu zaťaženia kolien v priemere o 19 %. Obuv mala navyše aj tréningový efekt a pacienti chodili šetrnejšie aj vo svojej štandardnej obuvi. Lekárske centrum univerzity v Rush vlastní dokonca pre túto obuv americký patent.

5 tipov pre zdravé chodidlá

 1. Masáž tenisovou loptičkou: V stoji sa oprite o stenu, aby ste mali balans a položte jednu nohu na tenisovú loptičku. Prechádzajte ňou po celej dĺžke chodidla, od prstov až po pätu a jemne masírujte.
 2. Strečing prstov: Roztiahnite prsty na nohe od seba tak ďaleko, ako len dokážete. Prsty jednej ruky vložte medzi prsty na nohách (ako keď spojíte dlane s prekríženými prstami), vydržte 10 sekúnd a potom zopakujte na druhej nohe.
 3. Cvičenie päta-špička: Oprite sa rukami o stenu kvôli stabilite. Preneste váhu celého tela raz na špičky, raz na päty, pričom v každej pozícii vydržte niekoľko sekúnd. Zopakujte niekoľkokrát za sebou.
 4. Uchopenie predmetov: Položte na zem ceruzku a snažte sa ju zdvihnúť prstami nôh. Ak sa vám to podarí, vydržte 10 sekúnd a potom nohy vystriedajte. Cvičenie opäť opakujte niekoľkokrát.
 5. Barefoot tréning: Poprechádzajte sa naboso po nerovnom teréne. Ak nemáte takýto bezpečný terén v blízkosti, vytvorte si ho doma pomocou vankúšov, poskladaných uterákov či zrolovaných podložiek na cvičenie. Začnite 10-minútovou chôdzou a čas postupne predlžujte.

Zdroj: Medical Daily, nohynaboso.cz, theses.cz, protetika.sk

Hyalfit


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať