Syndróm karpálneho tunela – hrozí aj vám?

Tŕpnutie prstov môže signalizovať ochorenie karpálneho tunela, ľudovo nazývané aj „myšia choroba“. Postihuje najmä ľudí v produktívnom veku, ktorí intenzívne pracujú s výpočtovou technikou a počítačovou myšou. Odtiaľ pochádza aj jej názov.

Dôležitý karpálny tunel

Mechanika ruky je mimoriadne jemná a citlivá. Vďaka tomu dokážeme robiť rôzne precízne práce. Prsty, dlaň a zápästie sú spojené malými kĺbmi, šľachami a chrupkami. Aby sme dokázali ruku ovládať, prostredníctvom nervových vlákien sa prenášajú impulzy z mozgu.
Karpálny tunel je oblasť, ktorou prechádzajú ohýbače prstov spolu s mohutným nervom. Ten zabezpečuje citlivosť a jemnú motoriku prvého až polovice štvrtého prsta ruky. Časť kanála tvorí väzivo, ktoré môže za určitých podmienok zhrubnúť a tlačiť na mäkké tkanivá ohýbačov aj na nerv.

Rizikové profesie

Myslíte si, že choroba ide ruka v ruke s modernou dobou? Prvá zmienka o ochorení sa objavila už koncom 19. storočia. Postihuje totiž aj iné profesie, ako sú tie spájajúce sa s počítačmi, klávesnicami a myšami. Môže sa vyskytnúť aj u klaviristov, huslistov, vinárov, pracovníkov používajúcich motorové píly, zbíjačky či u pracujúcich v pásovej výrobe, ktorí dlhodobo namáhajú oblasť karpálneho tunela, ale tiež pri ďalších typoch zamestnaní a činností, pri ktorých je vyvíjaný zvýšený tlak na zápästia.

Hyalfit

Príznaky syndrómu karpálneho tunela, ktoré si iste všimnete

Typickým príznakom je tŕpnutie prstov. Tento stav postupne prechádza do bolestivých pocitov, prsty znecitlivejú, ruky sú “drevené”. Až do takej miery, že si nedokážete zapnúť gombík alebo vziať šálku kávy za uško.

Tŕpnutie prstov, vypadávanie predmetov z ruky, stuhnutosť ruky a aj obmedzená pohyblivosť prstov, keď sa nedajú pokrčiť do dlane, opuch ruky. Pociťujete niektorý z týchto príznakov? Zbytočne nestrácajte čas a navštívte lekára. Syndróm karpálneho tunela častejšie postihuje ženy, a to nielen tie, čo pracujú pri počítačoch. Vysoký výskyt tohto syndrómu je aj u starších ľudí, ktorí si chôdzu uľahčujú barlami. Ochorenie môže spôsobovať jednostranne namáhavá práca, tehotenstvo alebo obdobie prechodu, ako aj vrodená predispozícia úzkeho karpálneho tunela. Ďalšie možné príčiny vzniku syndrómu sú obezita, reumatoidná artritída, nedostatočná činnosť štítnej žľazy alebo iná hormonálna porucha, prípadne môže byť napríklad následkom fraktúry zápästia.

Spánok bez bolesti

Diagnózu stanoví neurológ (objektívne diagnostikuje sy. canalis carpi pomocou EMG vyš.), ktorý určí aj liečbu. V začiatočnom štádiu môže pomôcť konzervatívna liečba najmä vitamínovými injekciami, v ťažších prípadoch aj obstreky kortikoidmi. Často si stav pacienta vyžaduje operatívny zásah, počas ktorého sa chirurgicky preruší zhrubnutý väzivový pruh a z jeho zhrubnutých obalov sa uvoľní nerv. Tento zákrok sa najčastejšie vykonáva ambulantne a prebieha v lokálnej anestéze.

Po operácii nastupuje nevyhnutná rekonvalescencia. Možnosti chirurgického zákroku sú rôzne, z nich sa následne odvíja aj dĺžka pracovnej neschopnosti. Ako každá operácia, aj táto si vyžaduje čas na hojenie rany. Následne nastupuje fyzioterapia zameraná na obnovenie hybnosti ruky. Často bývajú využívané prístrojové metódy – vodoliečba, elektroliečba, ultrazvuk, laser a magnetoterapia. Rekonvalescencia je veľmi individuálny proces. Pacient sa môže vrátiť do pracovného procesu najčastejšie po 2 až 6 týždňoch, v závislosti od druhu práce.

Nezabúdajte na prevenciu

Práca s počítačom predstavuje vysoké riziko vzniku ochorenia. Ak dlhodobo pracujete v kancelárii alebo doma na počítači, začnite myslieť na riziká s tým spojené. Základný krok: obmedzte tlak na zápästie. Existuje množstvo pracovných pomôcok určených pre tento účel. Zároveň nezabúdajte na pravidelné precvičovanie prstov rúk, masáž dlaní a preťahovaní paží. Doprajte svojim rukám a horným končatinám opateru v rámci krátkych pracovných prestávok.

Dobré rady na záver:

  • Pri práci s počítačom používajte ergonomicky tvarovanú myš a gélovú podložku pod zápästie.
  • Správna výživa spojená s pitným režimom zohráva dôležitú úlohu v prevencii.
  • Liečba vyžaduje spoluprácu pacienta a dodržiavanie pokynov od lekára.
  • Nielen prácou je človek živý – urobte si prestávky na cvičenie a strečing. Tak uvoľníte svalstvo a prekrvíte končatiny.
  • Syndróm karpálneho tunela môže byť diagnostikovaný aj ako choroba z povolania.

 

Odborný konzultant: MUDr. Martin Jaššo

Ilustračný obrázok: www.pixabay.comPáčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať