Tenisový lakeť nie je len z tenisu

Príznaky ochorenia boli opísané už v roku 1873. Vtedy sa nazývalo “pisársky kŕč” a vnímalo sa ako choroba z povolania.

Čo znamená “tenisový lakeť”?

Odborne sa toto ochorenie nazýva epicondylitis radialis humeri. Postihuje ľudí, ktorí robia opakované monotónne pohyby predlaktím. Ochorenie vzniká z jednostranného preťaženia svalov predlaktia zabezpečujúcich vystieranie prstov a zápästia.

Ide o zápalové ochorenie úponov šliach určitých svalov. Presnejšie je to zápal šľachy, ktorá pripája sval extensor carpi radialis brevis k bočnému výbežku ramennej kosti. Poškodenie vzniká dlhodobým a opakovaným preťažovaním svalov a svalových skupín. Prudké pohyby pri hre tenisu, pevné držanie skrutkovača, práca so zbíjačkou či motorovou pílou, ale aj cvičenie v posilňovni alebo písanie na klávesnici môžu spôsobiť bolestivé ochorenie nazývané tenisový lakeť.

Hyalfit

Neliečené ochorenie dokáže znepríjemniť život – nedokážete dvihnúť pohár alebo vystrieť ruku, uchopiť nejaký predmet, písať perom… Znemožňuje jemnú činnosť prstov a zápästia.

Diagnóza a následná liečba

Toto ochorenie postihuje pomerne veľkú časť populácie. Vo väčšine prípadov vzniká na ruke, ktorú častejšie používame – u pravákov na pravej, u ľavákov na ľavej ruke. Postihnutý človek je nútený kvôli výraznej neutíchajúcej bolesti obmedziť svoje pracovné aktivity.

Akútny tenisový lakeť dokáže nepríjemne prekvapiť v zlomku sekundy, prihlási sa v momente náhleho pohybu a upozorní na seba obvykle po väčšej námahe. Chronické ochorenie predstavuje dlhodobejší problém, kedy sa prejavuje v miernejšej forme. Bolesť sa objavuje pri určitom type pohybu, ktorý sa využíva aj na diagnostikovanie tenisového lakťa – je to test tretieho prsta: ak zatlačíte prostredník proti odporu, vzniká bolesť v lakti.

Cieľom  liečby je odstránenie bolesti. Liečenie sa začína kľudovým režimom. Po ňom nastupuje protizápalová liečba, protetická liečba pomocou ortézy a fyzikálna liečba. Konzervatívna liečba zahŕňa podávanie kortikoidov, elektroterapiu alebo iný typ terapie podľa posúdenia ošetrujúceho lekára. V niektorých prípadoch je ochorenie natoľko vážne, že je potrebné pristúpiť k operačnej liečbe a následnej fyzioterapii.

Chráňte svoje ruky

Mnohí postihnutí často netušia, že trpia touto chorobou. Svoje aktuálne ťažkosti a bolesti pripisujú nedávnej činnosti, pri ktorej viac namáhali postihnutú ruku. Poznáte ten pocit? Aj vy ste si povedali, že to prejde samé od seba? Ak nemáte následky, mali ste šťastie. Určite je lepšie nepodceňovať podobné situácie – odborný lekár po vyšetrení vylúči alebo potvrdí diagnózu tenisového lakťa.

Kedy by ste ho určite mali navštíviť? V noci aj počas odpočinku vás bolí lakeť, bolesť pociťujete niekoľko dní, lakeť opúcha, nedokážete zavrieť päsť. Alebo sa bolestivosť zhoršuje pri potrasení ruky, pri žmýkaní mokrej látky alebo pri pohybe zápästia s vynaložením sily (použitie zubnej kefky, otváranie zaváranín, uchopenie a dvíhanie predmetov). Bolesť vystreľuje do predlaktia a oslabuje silu ruky.

Tenisový lakeť môže mať upratovačka z vysávania, programátor z písania na počítači, krajčírka zo strihania nožnicami, baník z práce s nástrojmi, ale aj hádzanár a lyžiar. Z týchto niekoľko príkladov vidno, že ochorenie postihuje rôzne typy ľudí a profesií. Urobte si analýzu svojich pracovných opakujúcich sa pohybov, či sa aj u vás nevyskytuje pravdepodobnosť ochorenia tohto typu.

Existuje prevencia? Áno! Robte strečing, počas ktorého napínate svaly ruky a predlaktia. Nezabúdajte v práci na krátke prestávky, aby ste svojim rukám dopriali oddych. Nepriateľom lakťa je nielen jednostranná námaha, ale aj chlad, preto v studenom prostredí nosievajte dlhé rukávy. Pri písaní na počítači a práci s myšou majte na stole položenú celú ruku, nielen dlaň. V prípade potreby využívajte mäkké podložky, bandáže či iné vhodné chrániče lakťa.

Rady na záver:

  • Tenisový lakeť postihuje veľkú časť populácie – okrem tenistov aj manuálne pracujúcich ľudí.
  • Ochorenie býva uznané aj ako choroba z povolania.
  • Vyhýbajte sa preťaženiu ruky a predlaktia. Ak nemôžete inak, kompenzujte námahu inou činnosťou zameranou na uvoľnenie a relax svalových skupín predlaktia.
  • Na vyliečenie tenisového lakťa netreba hneď operáciu, niekedy stačí aj protetická liečba pomocou ortézy.
  • Liečba je dlhodobá a vyžaduje systematickú spoluprácu pacienta najmä pri rehabilitačných cvičeniach.
  • Úspešnosť liečby je vysoká, potrebná je však disciplína a trpezlivosť.
  • Ak hráte tenis, venujte mimoriadnu pozornosť výberu správnej rakety. Existujú špeciálne typy zdravotných (ochranných) rakiet od svetových výrobcov, mnohí z nich používajú účinné tlmiče vibrácií.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať