Opatrnosti nie je dosť
Naše telo má určité limity a v záujme vlastného zdravia nie je dobré vystavovať ho nepripravené nadmernej námahe. Na tú je potrebné si postupne zvykať, pretože príčinou bolesti chrbtice a kĺbov môže byť aj neprimeraná jednorazová fyzická záťaž. Preto ak sa doma chystáte na veľkú brigádu, radšej si činnosti rozdeľte na viacero dní. Určité aktivity, ako je vešanie záclon a závesov alebo opravovanie vecí okolo domu, nás nútia byť dlhšie v polohe, ktorá nášmu telu príliš nevyhovuje. Aby sme sa vyhli problémom, nie je na škodu sa predtým mierne rozcvičiť a aj po vykonaní týchto prác si ponaťahovať svaly a rozhýbať kosti.
Preč so stereotypom
Niekto sa naťahuje pri montovaní svietidla, iný sa ohýba v záhradke pri sadení kvetov a zeleniny. Stereotypné činnosti pre kĺby na nás číhajú na každom rohu. Najskôr v práci za počítačom a potom zase doma. Napríklad aj vysávanie. Alebo keď sa krčíte pri opravovaní bicykla. Vždy sa niečo nájde a jedno je isté – nevyhneme sa tomu. Tieto činnosti jednostranne zaťažujú chrbticu a naše kĺby, čo môže mať na ne negatívny dopad. Zväčša sa spájajú s nesprávnym držaním tela a vyvíjajú tlak na určité kĺby. Aj pri takýchto bežných činnostiach platí, že prestávka pomáha. Po určitom čase sa vystrite z polohy, v ktorej vykonávate činnosť, ponaťahujte sa a uvoľnite stiahnuté svaly. Táto zmena bude prospešná hlavne pre kĺby, ktoré si potrebujú oddýchnuť od vyvíjanej záťaže. Po chvíli môžete v činnosti opäť pokračovať.
Melón nemusí byť vždy celý
Nosenie ťažkých predmetov je bežná vec. Stretneme sa s tým aj pri nakupovaní. Tu je užitočné uplatniť umenie organizácie. Niekedy nemusíme niesť celé bremeno naraz, ale môžeme ho rozdeliť na časti. Aj za cenu toho, že sa viackrát prejdeme. O to lepšie pre telo. Presiľovanie kĺbov nosením ťažkých predmetov je aj problémom starších ľudí. Vyriešiť ho môžu praktické tašky na kolieskach, ale aj to, keď rodičov presvedčíte o tom, že nemusia nosiť veľa vecí súčasne. Pomôže tiež, ak si nákup rozložia do dvoch tašiek a budú ho niesť vyvážene. Pri vykladaní ťažkých nákupných tašiek do kufra auta je zase potrebné dávať si pozor na prudké pohyby pre chrbticu. Je dôležité vedieť odhadnúť svoje sily. To platí aj pre nás samých. Ak potrebujeme presúvať nábytok, je čas na deľbu práce. Viac rúk, viac síl. A menej záťaže pre kĺby. Keď prenášate niečo naozaj ťažké, najlepšie je, ak vám s tým niekto pomôže a váha nákladu sa medzi vás rozloží. K ťažkým bremenám pri nakupovaní nepochybne patrí aj veľký melón. Tu sa riešenie ponúka samo. Našťastie ho predávajú aj po častiach.
Šetrite si kĺby
Kĺb je miesto v tele, kde sa stretávajú dve kosti. Aby toto stretnutie bolo bezproblémové, musíme kĺbom pomáhať. Je to zvyk. Spočiatku si človek musí uvedomiť, ako má správne sedieť či stáť. Postupne už sa naučí zaujať túto polohu automaticky.
Dobré rady:
- Keď dvíhate niečo ťažké, treba sa skrčiť v kolenách a dvíhať predmet s rovným chrbtom. Je to lepšie ako ohýbať sa v chrbtici.
- Keď dvíhate ľahší predmet, vykročte jednou nohou. Váha sa tak presunie viac na nohy a uľahčíte situáciu chrbtici.
- Vysávajte s jednou nohou vpredu a s vystretým chrbtom. Takto predchádzate zbytočnému zaťažovaniu chrbta.
- Pri varení a žehlení sa nehrbte. Vystretý chrbát je základ. To isté by sme mohli povedať aj o činnostiach, pri ktorých potrebujete sedieť. Seďte vystretí s podopretými krížami.
- Pri práci v kuchyni alebo v dielni tiež platí pravidlo vystretého chrbta. Aby ste to dosiahli, môže byť užitočné stáť s mierne rozkročenými nohami alebo jednou nohou vpredu.
- Pri záhradných prácach je lepšie si kľaknúť, ako sa zohýbať.