Ako tanec preverí vaše kĺby

Vplyv tanca na kĺby a celý organizmus

Tanec, rovnako ako každá športová aktivita, uvádza do chodu celý organizmus. Prvé pohyby rozohrejú pohybovú sústavu – kostrové svalstvo, zodpovedné za vykonanie pohybu. Medzi najviac zaťažované svaly patria svaly chodidla, predkolenia, stehna a sedacie svaly.

Do stavu zvýšenej činnosti sa dostane aj dýchacia a srdcovo-cievna sústava. Srdce je zodpovedné za zvýšený prísun okysličenej krvi z pľúc k pracujúcim svalom.

Zmeny nastanú v činnosti tráviacej sústavy. Časť krvi, ktorá sa v pokojovom stave nachádza v tráviacej sústave a zúčastňuje sa na metabolizme potravy, sa presúva do častí organizmu, kde prebieha zvýšená aktivita.

Hyalfit

Veľké nároky sa kladú aj na opornú sústavu, na našu kostru. Otrasy, rotácie, výskoky, všetky činnosti kladú veľké nároky na kvalitu kĺbov a pri nedodržiavaní základných podmienok prípravy (rozcvička, strečing, tonizovanie svalstva) môžu viesť k preťaženiu a presileniu šliach a úponov, poškodeniu meniskov a iných častí kĺbového spojenia.

Medzi najčastejšie poranené kĺby pri tanci patria:

Členkové kĺby – absorbujú všetky dopady a došľapy. To môže spôsobiť preťaženie a následný zápal. Častými zraneniami sú tiež podvrtnutia.

Kolenné kĺby – najmä väzy a menisky sú preťažované pri rotačných pohyboch, skokoch, tanečných prvkoch na zemi tzv. floorwork, a pri opakovanej nadmernej flexii – pokrčení zaťaženého kolena.

Bedrové kĺby – najčastejšie bývajú preťažené úpony svalov v okolí bedrového kĺbu a kvôli veľkej námahe a zlej výžive môže dochádzať až k únavovým zlomeninám. Bedrové kĺby sú ojedinele ohrozené vykĺbením a poškodením väzov.

Chrbtica – najviac býva zaťažená v pozdĺžnej osi. Otrasy a ohýbanie môžu časom spôsobiť nadmerné stlačenie medzistavcových platničiek a následnú herniu disku („vyskočená“ platnička), prípadne zmeny v držaní tela – hyperlordózu v krčnej a driekovej časti a hyperkyfózu v hrudnej časti.

Ako predchádzať zraneniam

Ak sa chceme venovať nejakému druhu športu pravidelne, nezáleží na výkonnostnej kategórii, musíme naň organizmus patrične pripraviť. Tanec nie je výnimkou. Dostatočná regenerácia a správne stravovanie sú spolu s kvalitne vyvinutým svalstvom základné podmienky pre zvládnutie každej športovej činnosti.

Ako si pri tanci chrániť kĺby:

  • dostatok spánku,
  • masáže, relax,
  • vyvážená strava (bielkoviny, sacharidy, tuky, minerály, vitamíny, vláknina),
  • kvalitný a dostatočný pitný režim,
  • dostatočne hypertrofované a tonizované svalstvo,
  • príprava pred zaťažením (rozohriatie, strečing),
  • rovnomerné zaťažovanie svalov.

Správny rytmus a sme na nohách, prípadne si začneme aspoň podupkávať a pokyvovať hlavou. Tanec na rozdiel od rôznych druhov športu vie byť poriadne nákazlivý a ťažko mu odolať – i keď len príležitostne, keď sa zúčastníme na nejakej svadbe. Či už sa mu však venujeme pravidelne alebo nie, rovnako ako tanec prináša radosť, môže byť tiež príčinou rozličných úrazov. Napríklad kĺby sa môžu postarať o nemilé prekvapenie v podobe vyvrtnutého členka. Ak sa teda vyberáte na parket, myslite na to, že každý tanečný krok či pirueta by mali zodpovedať vašim skúsenostiam a schopnostiam.
 

Zdroj obr.:https://pixabay.com/sk/tanec-etapa-music-z%C3%A1bava-511908/Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať