Masáž – úľava pre svaly i kĺby

Masáž je druh terapie pôsobiacej na telo pomocou tlaku rôznej intenzity. Má blahodarné účinky pri rôznych problémoch, a to kvôli svojmu uvoľňujúcemu charakteru. Existuje veľa druhov masáží, pričom jednotlivé masážne techniky sa od seba odlišujú nielen prevedením, ale aj účinkami na organizmus. Najčastejšie sa masážou snažíme docieliť úľavu pre svaly a kĺby, zmiernenie alebo odstránenie bolesti a stresu, zníženie krvného tlaku či podporu toku lymfy.

Pôsobenie masáže

Masážou môžeme pôsobiť na celé telo alebo jeho jednotlivé časti, podľa toho, z akého dôvodu masáž podstupujeme. Vo všeobecnosti sa účinky môžu prejaviť na koži, šľachách, kĺbových puzdrách, krvnom obehu, lymfatickom systéme, ale aj na periférnom nervovom systéme. Masáž vyvoláva tkanivové zmeny, mechanicky sa odstraňujú reštrikcie v oblasti kože, čím sa zabezpečí lepšie vyplavovanie mazových a potných žliaz. Celkovým prekrvením sa zlepšuje vyprázdňovanie povrchových žíl, ale aj lymfy. Zlepšením toku krvi v žilách sa napomáha odstraňovaniu odpadkov látkovej premeny.

Vytieraním a roztieraním je možné narušiť zrasty v podkoží a svalových obaloch v oblasti kĺbov a šliach, a na svalovom tkanive dosiahneme hnetením zmiernenie alebo zvýšenie napätia a zlepšenie funkcie. Bolesti v oblasti kĺbov často spôsobuje zvýšené pnutie svalov v úponovej oblasti. Masážou dokážeme ovplyvniť pnutie svalov uvoľňujúcimi a relaxačnými hmatmi, a tým prinavrátiť prirodzenú rovnováhu medzi jednotlivými svalmi.

Hyalfit

Okrem toho sa na základe kvalitného prekrvenia zlepšuje tok krvi na periférii. Zrýchleným prietokom krvi sa zlepší aj činnosť srdca, a tým aj zásobenie všetkých ostatných orgánov krvou. Tým dosiahneme napríklad zlepšenie absorpcie kyslíka v pľúcach, lepšiu látkovú výmenu pečene a podobne.

Druhy masáží

Ako sme už v úvode spomenuli, druhov masáží je ozaj veľa. Ktoré z nich môžu pomôcť pri problémoch s pohybovým aparátom? Uvedieme si niekoľko z nich.

Celotelová klasická masáž

Táto masáž sa odporúča pri poruchách pohybového aparátu, rekonvalescencii svalov a kĺbov v dôsledku úrazov, neurologických ochoreniach a odbúravaní stresu. Prospieva svalovému systému a vďaka nej sa zlepšuje celkový fyzický a psychický stav, športová a pracovná výkonnosť, výživa a prekrvenie tkanív. Veľmi nápomocná môže byť tiež po zraneniach, keďže urýchľuje ich liečenie.

Klasická čiastočná masáž

Odporúča sa pri poruchách pohybového aparátu, rekonvalescencii svalov a kĺbov v dôsledku úrazov, neurologických ochoreniach a odbúravaní stresu. Pomáha udržiavať svaly v dobrej kondícii, zlepšuje prekrvenie pokožky a detoxikáciu organizmu, uvoľňuje stuhnuté a bolestivé svalstvo, najmä v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch.

Po dlhodobom státí, chodení či po športe padne výborne aj masáž dolných končatín, ktorá uvoľňuje svalstvo,odstraňuje opuchy a bolesť, zlepšuje krvný obeh…

Mäkké techniky

Masáž na odstránenie napätia v tkanivách, ktorá sa využíva pri problémoch s krčnou, hrudnou chrbticou a pri bolestiach v krížoch. Prospieva svalovému systému chrbtice, tlmí bolesť, zlepšuje celkový fyzický i psychický stav, ako aj pracovnú výkonnosť.

Breussova masáž

Zameriava sa najmä na liečbu chrbtice. Jemnými a pomalými hmatmi lieči a poskytuje úľavu unavenej chrbtici a napätým svalom. Okrem toho sa využíva pri neurologických ochoreniach, odbúravaní stresu, zmierňuje bolesť, zlepšuje výživu a prekrvenie svalov a tiež urýchľuje liečenie po zraneniach.

Watsu masáž

Masáž, ktorá sa odohráva vo vode, resp. v bazéne s teplou vodou (cca 35 °C) za prítomnosti terapeuta, s pomocou ktorého vykonávate plynulé pohyby. Používa sa pri liečbe pacientov s ortopedickými a neurologickými poruchami. Pomáha najmä pri problémoch ako obmedzená pohyblivosť, postihnutie mäkkých tkanív, svalové kŕče, bolesti kĺbov a svalov.

Kedy sa masáž neodporúča

Samozrejme, existujú stavy, pri ktorých sa masáž nesmie vykonávať, a to najmä pri horúčkach, infekčných ochoreniach, pri akútnych zápalových ochoreniach a zlyhávaní životne dôležitých funkcií. Masáž by sa tiež nemala vykonávať napríklad na postihnutom mieste po zápaloch žíl, trombózach, pri hnačkových ochoreniach, v akútnom štádiu pri ochoreniach senzitívnych nervov (neuralgie, neuritídy), ako aj v miestach nádorov, materských znamienok a rôznych výrastkov na pokožke, ktoré nevyšetril lekár.

Nechajte si poradiť

Masáž patrí k jednému z najstarších liečebných postupov. Ako terapeutická metóda sa využíva po celom svete, v rôznych kultúrach, z čoho pramení aj vznik veľkého množstva rozličných techník. Ak sa teda rozhodnete, že vyskúšate nejakú z nich, nechajte si poradiť odborníkom, aby ste spoločne vybrali tú, ktorá bude najviac zodpovedať potrebám vášho tela.

Použitý zdroj: therme.skPáčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať