Ani známe osobnosti bolesť kĺbov neobchádza

Nezáleží na tom, či ste mladý, starý, žena či muž, rádový pracovník či riaditeľ, dobrák od kosti či večný frfľoš – choroba si nevyberá a potrápiť vie každého bez rozdielu. Dokonca ani sláva vám bezstarostný život neprinesie. Svoje o tom vie aj nespočetne veľa známych osobností, ktoré sa počas svojej kariéry stretli s tými istými bolesťami kĺbov, s akými sa stretávame dennodenne aj my, verejnosti neznáme osoby. A tak nájdeme aj medzi slávnymi ľuďmi reumatikov, hercov a spevákov trpiacich osteoporózou, športovcov so syndrómom tenisového lakťa atď. Kto napríklad musel čeliť bolesti kĺbov?

Kĺby si zničil v kaplnke

Azda najznámejšou osobou, ktorá kedy trpela bolesťami kĺbov, bol svetoznámy maliar a sochár Michelangelo Buonarroti. Hovorí sa, že kĺby si zodral pri maľovaní Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne. Jedným dychom treba dodať, že práve toto jeho dielo je považované za jeden z najimpozantnejších výtvorov ľudského ducha vôbec. Takže tie zodraté kĺby mu zrejme stáli zato.  

Prejdime však do modernejšej histórie. Aby ste verili, že bolesť kĺbov skutočne neobchádza ani tých najmocnejších, musíme nahliadnuť do nedávnej americkej histórie. Bolesť v bedrovom kĺbe, ktorá vyústila až do operácie, sa nevyhla ani bývalému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi staršiemu, ten podstúpil operáciu ešte v roku 1997. O tri roky neskôr ho pod skalpel nasledovala aj jeho žena Barbara s rovnakým problémom. Aby toho nebolo málo, v roku 2014 bol exprezident USA operovaný opäť, tento raz sa jednalo o čiastočnú výmenu kolenného kĺbu.

Ani pekná tvár či svaly bolesť neoklamú

Rovnakým problémom ako manželia Bushovci trpela aj jedna z najvýraznejších ženských herečiek 20. storočia Katharine Hepburn. Tá okrem zisku nominácií na 12 Oskarov musela podstúpiť aj operáciu bedrového kĺbu. Všetko sa však dialo v absolútnej tajnosti, Katharine sa totižto bála, aby ju režiséri neprestali obsadzovať do filmov. To sa jej asi podarilo, keďže len niekoľko mesiacov po operácii už natáčala nový film, nanešťastie jej postava strávila časť filmu na koni v sedle, čo jej určite príjemné nebolo. Ani k jej mladšej kolegyni z filmového plátna nebol osud milší, hovoríme o Elizabeth Taylorovej, tá dokonca musela v rozmedzí niekoľkých rokov podstúpiť takéto operácie tri.

K. Hepburn a E. Taylor – obe slávne herečky podstúpili operáciu kĺbov (snímka z filmu Suddenly, Last Summer z 1959); zdroj obr.: themotionpictures.net

K. Hepburn a E. Taylor – obe slávne herečky podstúpili operáciu kĺbov (snímka z filmu Suddenly, Last Summer z 1959); zdroj obr.: themotionpictures.net

Mužskej časti Hollywoodu sa však problémy tiež nevyhýbajú. Michael Douglas svoje pretrvávajúce problémy s kolenom musel riešiť tiež operačne, potom čo sa zranil pri lyžovaní. Sám Douglas sa priznal, že tesne po operácii sa ho často jeho vtedy ešte len 6 ročná dcéra pýtala, či ju už môže naháňať. Douglas odpovedal, že operáciu podstúpil preto, aby mohol naháňať jej budúcich frajerov, keď bude tínedžerka. Nemenej slávny otec Michaela Douglasa, herec Kirk Douglas, podstúpil navlas rovnakú operáciu len pár rokov pred svojím synom. Tu teda určite môžeme skonštatovať, že aký otec, taký syn.

Bolesti neobišli ani slávneho Terminátora, teda rakúskeho rodáka Arnolda Schwarzeneggera. Toho problémy s bedrovým kĺbom dohnali k operácii, keď mal 55 rokov. Operácia mu evidentne prospela, keďže ešte v ten istý rok natočil Terminátora 3 a o rok neskôr sa stal guvernérom Kalifornie. Predtým než svetoznámy „svalnáč“ preslávil svoje meno ako herec, bol úspešným kulturistom, teda ako môžeme vidieť, ani pravidelný pohyb, hlavne ak je jednostranný, nemusí byť zárukou zdravých kĺbov.

Dobrá kondička tiež nie je zárukou

Svoje o problémoch s kĺbmi vedia aj športovci, ktorí vo svojich oblastiach dosiahli absolútny vrchol. Takýmto príkladom je najlepší hokejista všetkých čias Wayne Gretzky. Najznámejší hráč s číslom „99“ trpí artritídou, za ochorenie sa však nehanbí, práve naopak, je hovorcom kanadskej organizácie, ktorá sa zameriava práve na pacientov s osteoporózou a artritídou.

Hokej nie je prechádza ružovou záhradou, a už vôbec nie pre kĺby – svoje o tom vie aj Wayne Gretzky (zdroj obr.: nationalpost.com)

Hokej nie je prechádza ružovou záhradou, a už vôbec nie pre kĺby – svoje o tom vie aj Wayne Gretzky (zdroj obr.: nationalpost.com)

Teraz trochu pozmeníme náčinie. Ďalšia celebrita na zozname sa totižto miesto hokejky oháňa golfovou palicou. Najväčšie meno novodobého golfu, Tiger Woods, trpí artritídou rovnako ako spomínaný Gretzky. Aj keď si golf predstavujeme ako pokojnú hru plnú prechádzok po nekonečných trávnikoch, aj tento šport má svoje úskalia. Odpal loptičky je vždy vykonávaný identicky, v rovnakom postavení, opakovaním rovnakého pohybu. Práve toto spôsobilo bolesti kolena u Tigera Woodsa. Podstúpil operáciu a následne sa u neho prejavila naplno aj artritída.

Česi a Slovenky, ktorých neobišla bolesť kĺbov

Rovnako ako 12 nominácií na Oskara, ani 42 víťazstiev v Slávikovi vám zdravie neprinesie. Karla Gotta prinútili dlhoročné bolesti podstúpiť operáciu chrbtice ešte v roku 2010. Ako on sám hovorí, kvôli bolestiam takmer ani nemohol chodiť.

Menovec Karla Gotta, Karel Šíp, bol v podobne nepríjemnej situácii o dva roky neskôr ako známy spevák. Humoristovi sa zapálili kĺby po prechodenej chorobe, a to tak vážne, až hrozila úplná výmena bedrového kĺbu. Nechceme si ani predstaviť, akú bolesť umelec prežíval, vieme však, že v tomto období nezdvíhal telefón ani svojim najbližším priateľom.

Komplikácie s kĺbmi neobchádzajú ani známe tváre zo Slovenska. Svoje by o tom mohli povedať aj Gizka Oňová či Aďa Straková, ktoré bolesti kĺbov trápia už dlhé roky. Ďalšou našou hviezdou, ktorú bolesť neobišla je Zora Czoborová. Zora pravidelne podstupuje liečbu, aby sa vyhla náročným operáciám a mohla sa aj naďalej venovať fitness cvičeniu.

Kĺby skomplikovali život aj obľúbenej herečke Zdene Studenkovej. Tá počas leta v roku 2017 podstúpila ťažkú operáciu kolena, ktorá jej, podľa jej vlastných slov, zachránila kariéru. Ako pani Studenková povedala, nevládala už ani chodiť po schodoch a musela zrušiť aj predstavenia v SND. Keďže sa však so svojím hereckým povolaním rozlúčiť nechcela, skalpel bol pre ňu nevyhnutný. Ostáva nám veriť, že táto operácia bude pre ňu poslednou, keďže operácií kolena v menšom rozsahu absolvovala už päť.

Treba myslieť o krok dopredu

Bolesť a problémy s kĺbmi naozaj neobchádzajú ani tých najznámejších a vidíme, že ani celoživotný pohyb nemusí znamenať uchránenie pred týmto druhom zdravotných problémov. Práve naopak, monotónny pohyb, aj keď ide o cvičenie, môže byť rovnako nebezpečný ako pohyb žiadny. Myslite teda na prevenciu, hýbte sa pravidelne, no nie jednostranne, dbajte o správnu životosprávu, doprajte kĺbom výživu v podobe zdravej stravy a výživových doplnkov, skôr než niečo začne bolieť. A hlavne, nepodceňujte príznaky choroby, veď kĺby nám nové už nenarastú.

Zdroj titulného obrázka: myarchetypes.files.wordpress.com
Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať