Každý z nás sa za svoj život určite aspoň jeden raz trápil s opuchnutým a bolestivým členkom. Stačí zlé došliapnutie na nohu či dlhé státie a opuch je na svete. Avšak za opuchnutým členkom môžu byť aj ďalšie zdravotné problémy. Aké príčiny sa môžu skrývať za opuchnutým či bolestivým členkom? Kedy nestačí na podvrtnutý členok domáca liečba?
Vo všeobecnosti opuch, resp. edém, je nahromadenie tekutiny v medzibunkových priestoroch, hlavne v podkoží alebo v telesných dutinách. Môže byť generalizovaný (u chorôb srdca či obličiek) alebo miestny (pri zápale alebo pri trombóze žily). Dôvodom vzniku je najčastejšie zvýšenie tlaku v krvných alebo lymfatických cievach spôsobené ich obštrukciou a poruchou odtoku krvi či lymfy, alebo možnou príčinou môže byť zvýšená priepustnosť ciev (napr. pri zápale).
Možné príčiny opuchu či bolesti členka
Opuchnuté členky a nohy nemusia byť a často nebývajú dôvodom na obavu, hlavne ak sa vyskytnú po dlhom statí alebo chodení. Stačí si sadnúť, nohy vyložiť a po obnovení cirkulácie by sa mal opuch vytratiť a členok vrátiť do normálu. Taktiež veľmi tesné a úzke nohavice alebo iné priľnavé oblečenie môže zhoršiť cirkuláciu príliš veľkým tlakom na svaly či ostatné mäkké tkanivá a tým znemožniť normálny odtok krvi. Avšak opuch členkov a nôh, sprevádzaný zvyčajne ďalšími symptómami, môže byť signálom menej či viac závažného zdravotného problému.
Môže sa napríklad vyskytovať v tehotenstve ako normálny jav, ale taktiež býva prejavom závažnej komplikácie, hlavne ak ide o rýchlo vzniknutý alebo neprimerane veľký edém, ktorý s ďalšími príznakmi s veľkou pravdepodobnosťou hovorí o preeklampsii.
Veľmi často sa v populácii vyskytujúci problém so žilami na dolných končatinách, chronická žilová nedostatočnosť, je ďalšou príčinou edému. Ide o poruchu alebo úplné poškodenie chlopní, ktoré v žilách zabezpečujú jednosmerný tok krvi, v tomto prípade smerom nahor. To zapríčiňuje hromadenie krvi, zvýšenie tlaku v cievach a postupný presun tekutiny do okolitých mäkkých tkanív. Chronická žilová nedostatočnosť môže viesť ku kožným zmenám, vzniku vredu a infekcii.
Závažný problém je krvná zrazenina v hlbokom žilovom systéme, hlboká žilová trombóza. Zrazenina bráni toku krvi z nôh nahor a spôsobuje opuchnutie nohy a členka iba na jednej strane. Ďalej je pre ňu typická bolesť v lýtku, slabá teplota a niekedy zmena farby kože na poškodenej končatine. Veľkým rizikom je možnosť jej uvoľnenia a cez srdce „vycestovanie“ do pľúc, v najhoršom prípade do pľúcnice, kde pri jej úplnom uzatvorení hrozí smrť. Ďalšími závažnými ochoreniami, ktoré sa prejavujú edémom členkov a nôh, sú choroby srdca, pečene a obličiek. Typické je, že postihujú obe končatiny a sú sprevádzané ďalšími príznakmi.
Opuchnutie členkov a nôh môžu byť tiež vedľajšími účinkami užívania rôznych liekov. Môžeme sem zaradiť napríklad hormóny (estrogény, testosteróny), lieky na zníženie krvného tlaku (blokátory kalciových kanálov, verapamil), kortikosteroidy, antidepresíva, nesteroidné antiflogistiká atď. Asi najčastejšou príčinou edému členka je jeho poranenie, zapríčinené zvyčajne podvrtnutím pri zlom došľape.
Čo znamená podvrtnutie a kedy je potrebné vyhľadať zdravotnú pomoc?
Názov podvrtnutie, alebo distorzia, označuje mechanizmus poranenia, ale vôbec nehovorí o lokalizácii a stupni poškodenia väzov, ktoré je treba špecifikovať. Pri distorzii dochádza k príliš veľkému roztiahnutiu väzov silou pôsobiacou na kĺb. Väzy sú silné, pružné štruktúry, ktoré spevňujú členok. Držia kosti kĺbu pokope, ale zároveň im umožňujú pohyb v určitých medziach. Pri prekročení týchto medzí môže dôjsť k úrazu. Najčastejšie poškodené bývajú vonkajšie väzy členka a najpočetnejšou skupinou s týmto poškodením sú hráči športov, pri ktorých sa často vyskakuje alebo hrozí prišliapnutie chodidla, ako sú napríklad basketbal, futbal alebo volejbal.
Hlavným prejavom poranenia je bolesť v oblasti kĺbu. Pokiaľ pôsobila na členok enormná sila a poškodenie väzov je veľké, môže dotyčný pri poranení cítiť alebo aj počuť puknutie, prasknutie v členku. Ďalej sa podvrtnutie často prejavuje obmedzením pohybu, nemožnosťou sa postaviť na poškodenú končatinu, opuchnutím. Pri pretrhnutí väzov býva väčšinou prítomný krvný výron. V ťažších prípadoch poškodenia, kedy dôjde k porušeniu cievneho zásobovania alebo nervov, je príznakom pocit chladu alebo necitlivosti nohy.
Väčšina distorzií sú relatívne malé a málo závažné. Dajú sa do poriadku „domácou liečbou“, a to odľahčovaním končatiny, bandážou elastickým obväzom na podporu stability, chladením a prípadne i užívaním liekov proti bolesti.
Avšak samotné podvrtnutie môže spôsobiť aj vážnejšie poškodenie štruktúr, kedy je potrebné vyhľadať zdravotnícku pomoc, a to hlavne ak:
- je bolesť nepríjemná a príliš silná,
- nemožno s postihnutým kĺbom hýbať,
- nie je možné sa na končatinu postaviť alebo pri pokuse o to, členok povolí a je cítiť nestabilitu,
- má noha neprirodzený tvar a polohu,
- je pocit znecitlivenia, chladu alebo zmena sfarbenia,
- sa problémy pri „domácom liečení“ nezlepšujú.
V tomto prípade je nevyhnutné vyšetrenie lekárom, pretože je pravdepodobné, že nejde len o ľahké natiahnutie väzov, ale o ich natrhnutie či úplne roztrhnutie, alebo o iné závažnejšie poranenie, ako je napríklad zlomenina. Pokiaľ máme podozrenie na úplne prerušenie väzu alebo zlomeninu, môžeme sa o tom presvedčiť pomocou RTG. Každá distorzia, kde došlo k veľkému preťaženiu alebo natrhnutiu väzu, vyžaduje imobilizáciu sadrovou dlahou na 10 až 14 dní, prípadne aj dlhšie. Pretrhnuté väzy a iné vážnejšie poškodenia vyžadujú dlhšiu imobilizáciu, niektoré aj operačné riešenie.
Členkový kĺb patrí k najčastejšie poraneným kĺbom. Podvrtnutiu by sme mali predchádzať nosením vhodnej obuvi, poriadnou rozcvičkou pred športom, strečingom po cvičení, pravidelným naťahovaním a cvičením, ktoré zvyšuje flexibilitu, posilňuje väzy a celkovú stabilitu členka. Okrem toho je potrebné udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť, aby kĺby nôh neboli nadmieru zaťažované a dbať o dostatočnú výživu, ktorá udržuje kĺby v dobrej kondícii.