Orthokin – liečba kĺbov vlastnou krvou

Titulny obrazok Orthokin

Bolesti kĺbov vedia človeka vskutku nemálo potrápiť. A nielen tých starších, u ktorých to ide prirodzene s vekom kvôli zníženej produkcii dôležitých látok v organizme, alebo kvôli opotrebovaniu kĺbov. S problémami sa stretávajú aj mladšie vekové skupiny, čo môže súvisieť napríklad s prekonaním nejakého úrazu, so sedavým životným štýlom a podobne. Jednou z moderných metód liečby kĺbov je tzv. Orthokin. Táto metóda bola vyvinutá v Nemecku, konkrétne na Ortopedickej klinike Univerzity Heinricha Heineho v nemeckom Düsseldorfe. O čo v tejto liečbe ide?

Liečba vlastnou krvou

Orthokin je liečebný postup, ktorý využíva rastové a protizápalové zložky (faktory) z vlastnej krvi klienta. Zjednodušene povedané, klient je liečený sérom (ACS – autológne kondiciované sérum), ktoré bolo vytvorené z jeho vlastnej krvi.

Podobnými metódami sú ACP (autológna kondiciovaná plasma) a PRP (platelet rich plasma – plazma s vysokou koncentráciou krvných doštičiek). Podstatou účinku týchto dvoch metód je zvýšená koncentrácia rastových faktorov krvi. Rozdiel Orthokinu od týchto dvoch metód spočíva v tom, že hladiny rastových faktorov sú v prípade  Orthokinu výrazne vyššie než u ACP a PRP, a oproti normálnemu séru sú zvýšené v priemere asi na 80 násobok. Zároveň Orthokin obsahuje prirodzený protizápalový faktor, ktorý dosahuje hladiny rovnajúce sa asi 140 násobku bežnej hladiny v sére (zmierňuje bolesť a vytvára priaznivé podmienky pre účinok rastových faktorov).

Hyalfit

Ako sa pripravuje sérum

V ambulancii vám odoberú žilnú krv do špeciálnych  EOT skúmaviek, v ktorých dôjde k uvoľneniu faktorov (ide o 3 – 6 skúmaviek podľa toho, čo liečime a 1 skúmavka je 10 ml krvi).

Inkubácia krvi v týchto skúmavkách trvá po dobu 6 – 8 hodín. Sú  v inkubátore, ktorý je predhriaty na teplotu ľudského jadra (37 stupňov), v priebehu tohoto procesu dochádza k mnohonásobnému zvýšeniu hladín faktorov krvi. Následne dochádza k odstredeniu v centrifúge, pričom sa získa asi 3 – 4 ml čistého séra, ktoré sa priamo aplikuje na miesto určenia, zbytok séra sa zmrazí.

Odber krvi sa robí ráno a trvá asi 10 minút. Príprava séra prebieha behom dňa, pacientova prítomnosť v tejto fáze nie je nutná.  K prvej aplikácii injekcie môže dôjsť už popoludní v ten istý deň, ako vám odobrali krv.

Video: Ukážka, ako sa vyrába sérum.  Zdroj:http://orthogen.com/orthokin/de/produkt/herstellung/

Príprava pacienta

Pacient musí 48 hodín pred odberom krvi zvýšiť denný príjem tekutín aspoň na 3 litre. V deň odberu nie je potrebné byť nalačno. Dôležité je tiež mesiac pred odberom neabsolvovať žiadne očkovanie.

Po vstreknutí séra

Po absolvovaní zákroku, teda po aplikácii séra treba obmedziť fyzickú záťaž na 24 – 48 hodín. Zároveň sa treba v deň aplikácie séra vyvarovať teplého kúpeľa či sauny.

Kto môže podstúpiť liečebnú metódu Orthokin

Metóda Orthokin bola prvotne vyvinutá k liečbe primárnej a sekundárnej artrózy veľkých kĺbov, teda k liečbe kolien, ramien a bedrových kĺbov. Používa sa ale tiež na liečbu menších kĺbov, napríklad kĺbov palcov na rukách i na nohách. Po čase sa ukázalo, že vďaka priaznivému protizápalovému účinku má Orthokin dobrý vplyv i na liečbu niektorých typov bolestí chrbta, úponových šliach (napr. tenisový lakeť), chronických bolestí Achillovej šľachy atď. Túto metódu možno použiť tiež po podstúpení jednoduchých a rekonštrukčných artroskopických operačných výkonoch veľkých kĺbov (odstraňuje účinne pooperačný zápal a svojimi regeneračnými účinkami urýchľuje rekonvalescenciu) či v rámci prevencie poúrazovej artrózy veľkých kĺbov (napr. zlomeniny zasahujúce do kĺbu).

Nižšie uvádzame, pri ktorých stavoch je vhodné podstúpiť liečbu Orthokinom.

Stavy vhodné k aplikácii:

  • artróza veľkých a stredne veľkých kĺbov I – III. stupňa,
  • bolesti šliach a šľachových úponov akútne i chronické,
  • poúrazové a pooperačné stavy ku skráteniu doby nutnej rekonvalescencie,
  • chronické bolesti v oblasti chrbtice.

 

Stavy absolútne nevhodné k aplikácii:

  • akútne infekčné ochorenie,
  • nádorové ochorenie v štádiu liečby alebo pokročilé nádorové ochorenie.

 

Stavy relatívne nevhodné k aplikácii:

  • užívanie liekov, ktoré významne riedia krv,
  • niektoré autoimunitné ochorenia (napr. manifestná reumatoidná artritída).

Priebeh liečby

Počet injekcií (resp. aplikácií dávok séra) závisí, samozrejme, od toho, čo sa lieči. U kĺbov to býva obvykle 6 dávok, u iných indikácií (napr. šľachy) to môže byť 3 – 6 dávok. Interval, v akom sú vám injekcie podávané, je obyčajne jedna za týždeň.

Ak sa bojíte bolesti, potom sa vám isto zíde informácia, že bolesť zodpovedá aplikácii bežného obstreku do kĺbu, a je väčšinou dobre tolerovaná. Bezprostredne po aplikácii môžete pociťovať nepatrný tlak v ošetrenom kĺbe. Tento tlak však veľmi rýchlo pominie. Vpich vám prelepia náplasťou, ktorú môžete odstrániť už do dvoch hodín.  Injekcie sú vo väčšine prípadov znášané veľmi dobre, ojedinele sa však môžu ako nežiaduce účinky vyskytnúť napríklad bolesti hlavy alebo závraty.

Na záver

Orthokin je možné použiť ako samostatný liečený postup, alebo je možná kombinácia s inými metódami, napr. aplikáciou koncentrátu mezenchymálnych buniek (t.j. kmeňových buniek, ktoré sú v tele zodpovedné za zachovanie a regeneráciu spojivového tkaniva, ​​kostí, chrupky a svalov) či s liečbou laserom. S vhodným časovým odstupom je možná aj kombinácia všetkých 3 metód, čím dochádza  k vzájomnému zvýšeniu efektivity jednotlivých postupov, a tým k zvýšeniu konečného percenta dobrých výsledkov.

Autor článku:

MUDr. Ladislav Lukáč, špecialista na liečbu kĺbov, spoločnosť Arthro Biotherapy s.r.o.

Viac informácií o liečbe metódou Orthokin sa môžete dozvedieť na stránke Léčba kloubů.

 

Hyalfit


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať