Poznáte ultramaratón?

Behanie, či už kondičné alebo rekreačné má výrazné pozitívne účinky na pohybové, srdcovo-cievne i tráviace ústrojenstvo, pričom patrí medzi jeden z finančne najmenej náročných športov. Alfou a omegou je pri ňom iba pevná vôľa. Pre tých, ktorí to s behom myslia naozaj vážne (podotýkame, že ich počet neustále narastá), sa do popredia dostávajú ultramaratóny, čo sú bežecké podujatia dlhšie ako tradičných ,,maratónskych“ 42,195 km.

Aké sú základné typy ultramaratónu?

Poznáme dva základné typy týchto bežeckých podujatí. Buď sú určené vopred danou vzdialenosťou – víťazom sa stáva ten, kto prvý zabehne celú dĺžku trate až do cieľa, alebo sú ohraničené časom – v tom prípade vyhráva bežec, ktorý za stanovený čas prekoná najväčšiu vzdialenosť. Najbežnejšími vzdialenosťami ultramaratónu sú 80 a 160 km. Okrem toho sa však organizujú aj tzv. dvojmaratóny, 24-hodinové preteky, či dokonca viacdňové preteky, kde vás čaká 1 600, prípadne aj viac, kilometrov. Dĺžka (trate či trvania podujatia) však nie je jediným rozhodujúcim činiteľom.

Ultramaratóny sa, okrem iného, líšia aj štruktúrou a miestom konania, ich paleta je preto naozaj široká: od cestných behov po kontrolných stanovištiach či cezpoľných orientačných behoch cez indoor maratóny až po terénne preteky. Hoci sa ultramaratóny obvykle bežia po spevnených cestách, nie je to pravidlom. Práve nespevnený povrch s nepredvídateľnými podmienkami a prekonávaním veľkých výškových rozdielov pre mnohých účastníkov predstavuje veľkú výzvu. Takýto typ ultramaratónu sa nazýva Ultra trail a najčastejšie vedie jeho trasa cez horské či lesné chodníky, okolo ktorých sú zabezpečené stany prvej pomoci a tiež prístrešky určené bežcom na krátku pauzu a doplnenie energie.

Sám či v skupine?

Väčšina obľúbencov behu bude určite zaryto tvrdiť, že beh si užijú viac, ak bežia sami. Spoznávanie samého seba, psychický relax, prekonávanie svojich vlastných limitov – to je to, čo je na behu najkrajšie. Veľkým rozdielom medzi klasickým maratónom a ultramaratónom je práve skutočnosť, že ste zrazu celkom ,,sám“. Nečakajte slávu a uznanie, skandujúcich fanúšikov či fotografov na každom metri. Všetky tieto faktory sa každým kilometrom lesných cestičiek stratia ďaleko za vami a jediné, čo vám ostane, je vaša vlastná motivácia a vytrvalosť. Väčšina najlepších ultra bežcov však tvrdí, že najlepšie je behať s niekým známym. Ak nikoho nemáte, ideálne je k niekomu sa pričleniť, obzvlášť v noci. Beh v skupine vás totiž v kritických situáciách udrží pri zmysloch a tiež zníži riziko toho, že sa v spletitom horskom teréne stratíte. Či už sa rozhodnete behať sám alebo v skupine, jedno je isté, dokončiť ultra je veľká osobná výhra, ktorá môže celkom zmeniť váš život.

Stále váhate?

Ak sa neviete rozhodnúť, či by ste mali vyskúšať ultramaratón na vlastnej koži, je tu niekoľko tipov, ktoré vás možno presvedčia. Ultramaratóny sú pre bežcov jednoduchšie a lepšie ako maratón. Možno sa na prvý pohľad zdá nezmyselné, ako môže byť beh ešte dlhší než 42 kilometrov jednoduchší, no opak je pravdou. Dlhší beh po mäkšom teréne je pre vaše telo menšou námahou ako jeden maratón po hladkom, tvrdom asfalte. Rozmanitý terén lepšie precvičí celé telo, nehovoriac o tom, že bežať v prírode je lepšie ako vdychovať pri maratóne mestský smog.

Môžete bežať naozaj pomaly. Väčšina účastníkov ultramaratónu strieda beh s pomalou chôdzou. Chôdzou si šetríte svaly nôh a, samozrejme, po niekoľkých hodinách sa neustály beh môže stať únavným a nudným. Organizátori bežcov vyzývajú, aby rýchlosť behu prispôsobili svojim schopnostiam. Výhodou je, že pri behu v lese nestretnete dav divákov, ktorí by vás odradili a znepríjemnili vám beh kvôli vašej rýchlosti.

Trasy väčšiny ultramaratónov sú posiate stánkami s občerstvením. Stáva sa tradíciou, že účastníkom behu ponúkajú nielen vodu a nápoje na osvieženie, ale aj dostatok jedla. Organizátori sa predbiehajú,v ponuke jedál nechýbajú koláče, polievky, cestoviny, pizza či dokonca pivo.

Mnohé podujatia povoľujú účastníkom používať trekové palice, ktoré vám pomôžu upraviť postoj a odľahčia svaly. Pri príprave na ultramaratón nepotrebuje trénovať viac ako na bežný maratón. Za úspechom stojí vo veľkom vaša myseľ. Oveľa dôležitejšie ako vaše svaly je sila vášho odhodlania.
 

Ilustračný obrázok: pixabay.com
Hyalfit


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať