Zložky doplnkov výživy na kĺby a ich pozitívne účinky

Povedzme si viac o kĺbovej výžive, o najdôležitejších látkach pre naše kĺby, väzivá, kosti a chrupky. Ktoré to sú? Ako nám pomáhajú?

Kolagén

Kolagén je jednou z hlavných zložiek kostí a kĺbových chrupiek. Môžeme povedať, že je základnou stavebnou hmotou spojivových tkanív. Je zodpovedný za pevnosť, pružnosť a regeneráciu chrupiek, väzov a šliach. Umožňuje chrupke odolávať vonkajšiemu tlaku.

Kolagén je bielkovinou zdravia a krásy. Športovci, fyzicky náročne pracujúci ľudia, ako aj stredná generácia či seniori by mali kolagén prijímať pravidelne, pretože tým predchádzajú problémom s pohybovým aparátom. Dostatok kolagénu napomáha aj pri liečbe úrazov a pooperačných stavov. Úspešne sa používa ako prostriedok pre uľahčenie ochorení kostí a kĺbov, napríklad pri osteoporóze a artritíde.

Kyselina hyalurónová

Hyaluronát sodný je polysacharid, ktorý sa nachádza v organizmoch všetkých stavovcov. Okrem vnútrokĺbového priestoru je najmä v koži, v chrupkách a kostiach, v sklovci oka či dokonca v pupočnej šnúre.

Má niekoľko funkcií – stmeľuje vrstvy spojivového tkaniva, “opravuje” tkanivo, napomáha pri liečbe osteoartritídy, podporuje hojenie chronických rán. Pre správne fungovanie kĺbov je jej funkcia nenahraditeľná. Prečo? V predchádzajúcom článku o zložení kĺbu sme spomenuli, že je súčasťou synoviálnej tekutiny. Tá zabezpečuje hladký a nebolestivý pohyb kĺbov, stará sa o ich “mazanie” a výživu chrupky. S narastajúcim vekom sa v našom tele tvorí stále menej hyalurónanu a zhoršuje sa aj jeho kvalita, čo môže spôsobovať tzv. „vŕzganie kĺbov“.

Výživa kĺbov - zložky a účinky

Vitamín C

Iný názov pre asi najznámejší vitamín je kyselina L-askorbová, označenie má E300. Vitamín C má pre náš organizmus mimoriadne dôležitú úlohu: reguluje metabolizmus aminokyselín, udržiava pevnosť cievnych stien, podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek a tkanív kostí, zubov a chrupiek. Okrem toho podporuje rast a odstraňuje voľné radikály. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu.

Naše telo si nevytvára zásoby vitamínu C, preto ho musíme pravidelne dodávať konzumáciou ovocia, zeleniny a potravinových doplnkov. Jednou z foriem nedostatku vitamínu C je narušenie stavby kostí, deformácia kĺbov a v extrémnom prípade aj atrofia svalov. Vitamín C je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a aj ostatné vitamíny. Zaujímavosťou je, že väčšina rastlín aj zvierat je schopných vytvárať si vitamín C z glukózy. My túto metabolickú výhodu nemáme, preto sme odkázaní na jeho príjem z potravy.

Chondroitin sulfát

Svojím pôsobením sa zaraďuje medzi dôležité stavebné látky chrupky. Chondroitin sulfát sa nachádza aj v ostatných väzivových tkanivách. Osmoticky zadržuje vodu, čím dáva chrupkám pružnosť.

Táto látka patrí medzi symptomaticky pomaly pôsobiace lieky pri osteoartróze. To znamená, že jeho priaznivé účinky proti bolesti a zápalu sa prejavia až pri dlhodobom užívaní (aspoň 2 mesiace) a má dlhšiu účinnosť. Látka sa získava extrakciou zo zvieracích chrupiek.

Boswellia serrata

Slovenský názov je kadidlovník pílovitý. Je to pomerne vzácny strom, ktorý rastie v Indii, v severnej Afrike a na Strednom Východe. V Ománe sa dokonca pestoval už od stredoveku pre jeho vonné esencie. Živica stromu má vďaka kyseline boswellovej výrazné protizápalové a antiartritické účinky. Výskumy preukázali, že znižuje bolesť, horúčku a zápaly. Pomáha pri rannej stuhnutosti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Má priaznivý vplyv na chronické zápalové ochorenia v tele.

So zdravými kolenami krásne vlasy?

Áno, aj toto môžete pozorovať pri užívaní kombinácie niektorých výživových látok. Kyselina hyalurónová a kolagén prinášajú veľmi užitočný sekundárny efekt pre zlepšenie stavu pokožky, vlasov a nechtov.

Jednotlivé zložky nepôsobia len na jednom mieste v tele, ale sú distribuované v rámci celého organizmu. Okrem šliach, chrupiek a kostí zároveň vyživujú aj bunky vašej pokožky, vlasov aj nechtov. Vlasy sú pružnejšie, lepšie vyživená pokožka redukuje vrásky, nechty sú odolnejšie. Znie to ako rozprávka? Nie sú to zázraky a čary, ale výsledky vedeckého skúmania a prírodných procesov.

Zhrnutie na záver:

  • Kolagén patrí medzi základné stavebné bielkoviny nášho tela a je jednou z hlavných zložiek chrupiek a kostí.
  • Kyselina hyalurónová sa nachádza v synoviálnej tekutine, ktorá zabezpečuje pohyb kĺbov a ich výživu.
  • Vitamín C podporuje imunitný systém, stimuluje rast kostí a chrupiek, je dôležitý pri tvorbe kolagénu.
  • Chondroitin sulfát viaže vodu a tým dodáva chrupkám pružnosť.
  • Živica stromu kadidlovník pílovitý znižuje horúčky, zápaly a bolesť, čím priaznivo ovplyvňuje liečbu zápalových ochorení kĺbov.

 

Odborná spolupráca: MUDr. Martin Jaššo
Ilustračný obrázok: pixabay.com


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať