Voda v kolene?

O vode v kolene kolujú medzi ľuďmi často strašidelné historky. Tí, čo procedúru absolvovali, ju už nechcú opakovať. A tí šťastnejší so zdravými kolenami si len predstavujú vo svojej fantázii, koľko litrov a hektolitrov vody sa do kolena pomestí.

Koleno je najzložitejší kĺb v ľudskom tele. Pri svojom pohybe sa vystiera, ohýba, vykonáva rotačné pohyby a vďaka tejto synchronizácii sme schopní pohybu po rovine, do kopca, dolu schodmi a všade tam, kde to potrebujeme. Zaslúži si mimoriadnu starostlivosť.

…odložím to na staré kolená

S opuchmi a bolesťami kolenných kĺbov sa stretávajú staršie aj mladšie ročníky, muži aj ženy, športovci, ale aj nešportovci. Ťažkosti s kolenami poznajú všetky generácie. Prečo o tom hovoríme? Ak vám opuchne koleno z akéhokoľvek dôvodu, nie je potrebné čakať na zázraky a čary. Vyhľadajte lekára, ktorý odhalí príčinu.

Hyalfit

Príznaky ochorenia sú rôzne – bolesť pri pohybe, stuhnutosť končatiny, koleno sa nedá ohnúť alebo vystrieť v bežnom rozsahu, opuch a prípadná podliatina. Postihnuté koleno je v porovnaní so zdravým väčšie.

Priateľské rady typu “ono to zmizne samé od seba” nemusia byť užitočné. Od prírody má každý človek nastavený svoj prah bolesti. To, čo je pre niekoho len drobná nepríjemnosť, môže pre iného predstavovať veľkú bolesť. V oboch prípadoch je to však signál tela, ktoré volá o pomoc.

Preč s bolesťou!

Punkcia je nutná procedúra. Ide o pomerne jednoduchý a málo bolestivý zákrok. Aby bolo možné odhaliť príčinu opuchu, je potrebné zaviesť injekčnú ihlu do priestoru s tekutinou a odsať ju. Pacienti po tomto úkone pociťujú úľavu od nepríjemného tlaku a bolesti. Tekutina je podrobená mnohým laboratórnym vyšetreniam, pri ktorých sa zisťuje prítomnosť krvi, baktérií alebo kryštálikov vznikajúcich pri nepríjemnej chorobe s názvom dna.

Opuch kolena netreba podceňovať. Môže totiž signalizovať závažné ochorenie organizmu. Na základe výsledkov vyšetrenia dokáže skúsený lekár presne diagnostikovať ochorenie a následne predpísať vhodnú liečbu.

Pacient musí byť trpezlivý, problémy s kolenami sa nedajú vyriešiť zo dňa na deň.

Odkiaľ natečie voda do kolena?

Koleno nie je umývadlo, do ktorého tečie voda prúdom z vodovodnej batérie. To je mylná predstava. Voda v kolene vzniká nepomerom medzi tvorbou a vstrebávaním sa väzivovej, tzv. synoviálnej tekutiny. Jej úlohou je výživa chrupky a zároveň znižovanie trenia pri pohybe. Nachádza sa v dutine kĺbu a za normálneho stavu má len malý objem. Pri zdravo fungujúcom kĺbe je mechanizmus tvorby a vstrebávania synoviálnej tekutiny v rovnováhe.

Ak sa voda v kolene nelieči, dochádza k obmedzeniu pohyblivosti. Dlhodobé opuchy kolena vedú k trvalému poškodeniu chrupky a kostí. V závažných prípadoch, kedy je opuch spôsobený infekciou, môže dôjsť k zničeniu väziva a strate funkčnosti kolena.

Dá sa to liečiť?

Liečba vody v kolene závisí od konečnej diagnózy, ktorú stanoví lekár. Dôvody vzniku bolestivého a opuchnutého kolena sú rôzne – napríklad úraz, nadmerné zaťaženie, poškodenie väzov a menisku alebo artritída (zápal). Od prípadu k prípadu sa určí buď chirurgický zásah, liečba antibiotikami, kortikosteroidmi, alebo inými preparátmi vo forme tabliet či injekcií priamo do postihnutého miesta. Najvážnejší a najkomplikovanejší spôsob liečby je implantácia umelého kĺbu.

Nevyhnutnou súčasťou liečby je odpočinok. Končatinu s postihnutým kolenom je potrebné šetriť a nenamáhať ju, vykladať ju na vyvýšené miesto – na stoličku alebo posteľ. Vhodné obklady na postihnutom mieste pomáhajú zmierňovať bolesť a následky prípadných chirurgických zásahov. Koleno sa má zaťažovať postupne. Výbornou pomôckou je ortéza, ktorá spevní kĺb a dodá väčšiu istotu pri pohybe. Po ukončení liečby často nasleduje fyzioterapia pre posilnenie svalov a obnovenie funkcií kolena. Pomôže určite aj pobyt v kúpeľoch.

Dočasne znížená mobilita býva pre niektorých pacientov náročná aj psychicky, najmä pre aktívnych športovcov a ľudí, ktorí sú neustále v pohybe. Trpezlivosť však ruže prináša a v prípade liečby to platí dvojnásobne. Pre úspešný výsledok je potrebné prísne dodržiavať pokyny lekára.

Užitočné rady:

  • Vaše koleno je súčasťou vášho tela. Nepodceňujte zmeny a navštívte odborného lekára, ak máte bolestivé a opuchnuté koleno.
  • Vyzbrojte sa trpezlivosťou – liečba kolena býva často dlhodobá záležitosť.
  • Aj nepríjemné zákroky sú potrebné na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Punkcia kolena prináša úľavu.
  • Po zákroku dočasne “uberte” na intenzite športových aktivít.
  • Riaďte sa pokynmi lekára, ktorý stanoví diagnózu a adekvátnu liečbu.
  • Šetrite si kolená – obujte si správne topánky, zbavte sa nadbytočných kilogramov a vyberte si vhodný šport.

 

Zdroj obrázka: http://www.shutterstock.com
Hyalfit


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať