Pridlho sedíte? Okamžite vstaňte!

Homo erectus, človek vzpriamený, sa postupne v rámci svojho evolučného vývoja vzpriamil, postavil sa na nohy. Príroda nás vybavila funkciami potrebnými na prežitie. Postupne sa však spomaľujeme a lenivieme – po behu pri love potravy, chodení v rámci obchodných ciest, sme si sadli na kone a do koča. Neskôr všade tam, kde nám to bolo pohodlné.

Lekárske výskumy aj prax dokazujú, že pre našu chrbticu je sedenie mimoriadne zaťažujúca činnosť. Prečo? Pozrite sa na seba “v zrkadle” a odpoveď nájdete veľmi rýchlo. Ako sedíte pri počítači? Možno sa hrbíte, podopierate sa lakťom o hranu stola alebo sedíte s prekríženými nohami. Zle, zle, zle! Nečudo, že vás pichá v krížovej oblasti, ťažko sa vám dýcha, niekedy vás “sekne” v krku alebo pri lopatke. Aj tieto nepríjemné a bolestivé pocity môžu byť následkom nesprávneho sedenia pri práci s počítačom.

Ak tento text čítate posediačky, postavte sa. Urobíte tak svojmu telu radosť. Pridanou hodnotou k vášmu zdraviu je krátky strečing. Postavte sa na špičky nôh a ruky natiahnite nad hlavu, akoby ste oberali jablká zo stromu. Alebo predpažte a rukami opisujte malé a veľké kruhy. Stačí niekoľko sekúnd.

Neviete, ako ďalej?

Máme pre vás desať užitočných rád. Aplikujte ich vo svojom každodennom živote a pocítite zlepšenie:

  1. Počas práce s počítačom si robte krátke prestávky – nastavte si časovač a každých 30 minút urobte niekoľko strečingových cvikov.
  2. Prechádzajte sa – užívajte si prechádzky plnými dúškami!
  3. Vystúpte o zastávku skôr a choďte pešo. Rezká chôdza je perfektný šport!
  4. Dodržiavajte pitný režim – vstaňte od stola a zájdite si po čerstvú vodu. Aj takto sa donútite k pohybu.
  5. Investujte do kvalitnej kancelárskej stoličky. Zdravie je určite dôležitejšie ako ušetrené peniaze za lacný a nekvalitný produkt.
  6. Aspoň jedno poschodie v budove či v dome absolvujte pešo.
  7. Zdravá životospráva a udržiavanie hmotnosti – v tomto prípade sa jedno bez druhého nezaobíde. Ľudia s nadmernou hmotnosťou majú častejšie problémy s chrbticou a kĺbmi. Telo sa vám poďakuje za každý “zhodený” kilogram nadbytočného tuku.
  8. Milujte vodu! Plávanie a pohyb vo vode je ideálnym športom. Nastávajúce letné mesiace využite na maximum.
  9. Rozmaznávajte sa kvalitným spánkom. Spite aspoň 7 hodín denne v dobre vetranej miestnosti na kvalitnom matraci. Vyberte si správny vankúš a prikrývku, aby bol váš spánok osviežujúci a dostatočný.
  10. Posilňujte svoj chrbát! Špeciálne cviky a dôkladná masáž chrbtových partií sú skvelou kombináciou.

Najdôležitejšia rada na záver: Nepodceňujte varovné signály svojho tela

Trochu vás pichlo v chrbte alebo krku? Váš organizmus potrebuje viac starostlivosti.

S nápravou k lepšiemu môžete začať kedykoľvek, najlepšie hneď teraz. Takže sa postavte od stola, stúpnite si na špičky a natiahnite ruky čo najvyššie nad hlavu. Ak si sadnete naspäť, skontrolujte svoj sed – chodidlá položte celou plochou na zem, kolená majte mierne od seba. Členky, kolená, bedrové a lakťové kĺby sú ohnuté v pravých uhloch. Ramená majte voľne spustené a panvu podsadenú dopredu, aby ste odľahčili chrbticu v bedrovej časti. Zdá sa vám to príliš komplikované? Na začiatku si správny spôsob sedenia vyžaduje trpezlivosť a disciplínu. Verte, že po určitom čase si to ani nebudete uvedomovať a automaticky budete sedieť pri počítači v správnej polohe. Vydržte a trénujte! Vaše zdravie a dobrý stav vašej chrbtice za to stojí.
 

Obrázok: https://www.pexels.com/photo/desk-office-workspace-coworking-7110/


Páčil sa Vám tento článok? Podeľte sa oň!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás tiež zaujímať